Gençlik dönemi riskli sağlık davranışları (Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencileri örneği)
Period of youth health risk behavior (Kırklareli Üniversity of Health Students sample)
  1. Tez No: 490502
  2. Yazar: SEYHAN GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemi olan gençlik dönemi, kişilerin hayatında ki en önemli süreçlerden biridir. Kişinin fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak değişim yaşadığı bir dönemdir. Bu dönemde riskli davranışların fazla olması ve gençlerin riskli davranışlara yönelmeleri gençleri diğer yaş gruplarından ayıran en önemli özelliklerdendir. Riskli davranışlardan uzak duran gençler, geleceğini daha sağlıklı yaşayacaktır. Sağlıklı gençler, sağlıklı aileler ve toplumlar demektir. Gençlerin hangi riskli sağlık davranışlarına daha yatkın olduklarını, riskli sağlık davranışlarının sebeplerini tespit edip, gerekli önlemleri almak için bu araştırma konusu seçilmiştir. Sağlıklı yaşam, sağlığı etkileyen faktörler, gençlik dönemi ve gençlik döneminde karşılaşılan riskli sağlık davranışlarını değerlendirmek amacıyla öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Daha sonra Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda eğitim alan 539 üniversite öğrencisine araştırma konusu ile ilgili anket çalışması uygulanmıştır. Anket verileri SPSS programında analiz edilmiştir. Sonuç olarak Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin sosyo-demografik, sosyo-ekonmik, sosyo-kültürel özelliklerinde ve güvensiz yaşam, şiddet eğilimi, ruh sağlığının bozulması, sigara, alkol, uyuşturucu madde kullanımı, sağlıksız cinsel yaşam, sağlıksız beslenme, fiziksel aktivite yetersizliği gibi riskli sağlık davranışlarında farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
A transitional period from childhood to adulthood, youth is one of the most important processes in the lives of people. People's physical, psychological and emotional experience a period of change. This period may be more risky behavior, and youth from risky behaviors that separates the most important traits to turn towards young people of other age groups. Standing away from risky behavior of young people will live a more healthy future. Healthy young people, which means healthy families and communities. Which young people are more prone to risky health behaviors, identify the causes of risky health behaviors, the research topics have been selected to take the necessary measures. Healthy living, factors affecting health, adolescence is primarily related literature and to assess their risky health behaviors encountered during youth.. Then Kırklareli University School of Health first, second, third and fourth grade education related to research 539 college students were administered the survey. The survey data were analyzed with SPSS. As a result, Kırklareli University of Health Sciences students of socio-demographic, socio-ekonmik, socio-cultural characteristics and insecure life, tendency to violence, deterioration of mental health, smoking, alcohol, drug use, unhealthy sexual life, unhealthy diet, risky, such as lack of physical activity is there were no differences in health behavior.