Çalışanlarda motivasyon ve iş doyumu
Motivation and business satisfaction in employees
- Tez No: 490501
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışma hayatı, insan yaşamının önemli bir bölümünü kapsamaktadır. Hayatlarında büyük bir yer tutan çalışma sürecindeki motivasyon ve iş doyumu ilişkisi çalışanların verimlilikleri ve psikolojik, sosyal etkinlikleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu çalışma ile genelde çalışanların özelde sağlık çalışanlarının motivasyon süreçleri ve iş doyumu arasındaki ilişki ele alınmıştır. Çalışanların performansı, işletmelerin verimlilikleri ve performansı üzerinde büyük bir role sahiptir. Bu nedenle çalışanların motive edilmesi işletmelerin dikkatle ele alması gereken bir konudur. Çalışanları motive etme birçok faktörün dikkate alınmasıyla gerçekleştirilebilen bir sanattır. En gelen anlamda motivasyon ortak bir amaca ulaşmak için bireylerin istekli ve hazır olmasıdır. Bunun için çalışanların cesaretlendirilmesi, etkilenmesi, teşvik edilmesi ve yönlendirmesi gerekmektedir. İş doyumu, çalışanların iş ortamına dair duygu ve düşüncelerini içeren bir olgudur. Bu duygu ve düşünceler bireylerin kişisel özelliklerine, çalışma ortamındaki durumlara, önceki yaşantılarına ve sahip oldukları seçeneklere göre gelişir. Bu nedenle işletme yöneticilerinin çalışanların motivasyon ve iş doyumu süreçlerinde bu faktörleri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Working life covers a significant part of human life. The motivation and work-related relationship in the working process, which has a great place in their lives, have a great influence on the productivity and psychological and social activities of the employees. In this study, the relationship between the motivation process of health workers and job performance are examined. Employee performance has a major role in the efficiency and performance of businesses. For this reason motivating employees is a matter that should be taken care of by businesses. Motivating employees is an art that can be realized by considering many factors. Motivation in the most meaningful sense is that individuals are willing and ready to reach a common goal. For this, employees need to be encouraged, influenced, encouraged and guided. Job satisfaction is a phenomenon involving employees' feelings and thoughts about the business environment. These feelings and thoughts evolve according to the personal characteristics of the individual, the situations in the working environment, the previous experiences and the choices they have. For this reason, business managers need to consider these factors in the motivation and work process of the employees.