Üslü ve köklü ifadelerdeki kavram yanılgılarının belirlenmesi ve giderilmesinde kavram karikatürlerinin kullanılması
Usage of concept cartoons in determining and eliminating the misconceptions of exponents and rooted expressions
- Tez No: 490516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT BÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin üslü ve köklü ifadelerde yaşadıkları zorluklarla ilgili matematik öğretmenlerinin düşüncelerinin, kavram karikatürlerinin kullanıldığı öğrenme ortamlarında ne tür deneyimler yaşandığının ve bu öğrenme ortamları ile ilgili öğrenci görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, araştırmacı öğretmen yöntemiyle yürütülmüştür. Araştırma 2013-2014 eğitim öğretim yılında Amasya merkez ilçesinde bulunan bir özel öğretim kurumunda öğrenim gören 30, 9. sınıf öğrencisiyle ve farklı mesleki deneyimlerden 6 matematik öğretmeni ile geçekleştirilmiştir. Çalışmada öğretmenlere uygulanan görüş formu ve mülakatlar, öğrencilere uygulanan ön bilgi testi, sınıflarda yapılan gözlemler, kavram karikatürlerine dayalı çalışma kâğıtları ve uygulamalar sonrası seçilen öğrencilerle yapılan mülakatlar veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada ilk olarak üslü ve köklü ifadelerde yaşanan yanılgılar/zorluklarla ilgili öğretmenlerin görüşleri belirlenmiştir. Daha sonra ilgili literatür ve öğretmen görüşlerinden hareketle bu yanılgılı noktaları içeren beş adet açık uçlu soru ve kavram karikatürlerine dayalı çalışma yaprakları oluşturulmuştur. Bu beş soru ile uygulamalar öncesinde öğrencilerin ön bilgileri/yanılgıları/zorlukları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışma yapraklarının 5 ders saati süresince sınıf ortamında uygulaması yapılmıştır. Öğretmenlere uygulanan görüş formu ve mülakatlar, karikatür uygulamasındaki gözlemler ve uygulama sonrası öğrencilerle yapılan görüşmelerden elde edilen veriler içerik ve betimsel analiz yöntemleri ile çözümlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, üslü ve köklü ifadelerin öğretiminde kavram karikatürü kullanımının öğrencilerin genel olarak derse ilgilerini artırdığı, kavramsal gelişimlerini desteklediği ve yanılgılarının giderilmesinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kavram karikatürlerine dayalı çalışma yaprakları öğrencilerin gruplar halinde birlikte çalışmalarını kolaylaştırmış ve sınıf içerisinde verimli bir tartışma ortamı oluşturulmasına yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine what kind of experiences were experienced in the learning environments where the concepts of mathematics teachers, the concept cartoons were used, and the student opinions about these learning environments about the difficulties that the students had in the exponent and rooted expressions. The study was carried out by the action research. The research was carried out in the academic year 2013-2014 with 30 mathematics teachers in a private education institution located in the central district of Amasya and 6 mathematics teachers from different professional experiences. Opinion forms and interviews applied to the teachers in the study, preliminary knowledge test applied to the students, observations made in classrooms, worksheets based on concept cartoons and interviews made with selected students after the applications were used as data sources. In this study, firstly, the opinions of the teachers about the fallacies / difficulties in the exponent and rooted expressions were determined. Then, based on the related literature and teacher views, five open-ended questions and concept cartoon worksheets containing these misleading points were created. Work sheets were applied in classroom for 5 hours. Opinion forms and interviews applied to the teachers, observations in the cartoon application and data obtained from interviews with the students after the application were analyzed with descriptive analysis methods and content. As a result of the analyzes made, exponential and rooted expression of teaching students to use concept cartoons to increase general interest in the course, conceptual developments and are effective in eliminating their misconceptions. In addition, worksheets based on concept cartoons have facilitated the students to work together in groups and helped create an efficient discussion environment within the classroom.