Türkiye'de sağlık yöneticiliği eğitimi ve yüksek lisans öğrencilerinin öz değerlendirmeleri
Health management education in Turkey and self assessment of graduate students
  1. Tez No: 490520
  2. Yazar: BURCU GÜNGÖR ÖNLEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın amacı; Hastane ve Sağlık Kurumları Yüksek Lisans öğrencilerinin Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi (TYYÇ) doğrultusunda belirlenen çıktılara göre, kendi görüşleri alınarak, aldıkları eğitimden kazanımlarının belirlenmesi ve programın değerlendirilmesidir. Çalışmanın amacı doğrultusunda hazırlanan Öz Değerlendirme Formu 2017-2018 eğitim öğretim yılında Beykent Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Hastane ve Sağlık Kurumları Yönetimi bölümünde aktif olarak devam eden yüksek lisans öğrencilerine uygulanmıştır. Yapılan uygulama sonucunda öğrencilerin vermiş olduğu cevaplar nitel veri değerlendirme desenlerinden fenomenolojik çalışma deseni ile değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerde yabancı dil bilme becerisinin düşük olduğu görülmüştür. Eğitim programı dahilinde öğrencilerin yabancı dil öğrenme motivasyonlarını arttıracak çalışmaların yapılması önerilmektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğunun yüksek lisans yapmaktaki amaçlarının yöneticilik alanında kariyer yapmak olduğu tespit edilmiştir. Farklı alanlarda lisans eğitimi almış öğrencilerin sağlık hizmetleri terimlerine hakim olabilmeleri ve sağlık mevzuatı hakkında bilgi sahibi olabilmeleri için ilgili dersleri kapsayacak bir Hastane ve Sağlık Kurumları Yüksek Lisans Programı politikasının gerekliliği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research, Graduate students in Turkey Hospitals and Health Institutions of National Qualifications Framework For Higher Education In Turkey (NQF-HETR) determined in accordance with the output line, based on their own opinions, determination of benefits from their education and evaluation of programs. The self-assesment form prepared in line with the purpose of the study was applied to the graduate students who are actively in Beykent University Institute of Social Sciences Hospital and Health Institutions Administration in the academic year of 2017-2018. As a result of the application made, the answers given by the students were evaluated by the phenomenological study design from the qualitative data evaluation designs. As a result of the study, it was seen that foreign language skills were low in the graduate students. It is suggested that studies should be made that will increase the motivation of foreign language learning fort he sudents with in the education program. It has been determined that the vast majority of participants postgraduate goal is to have a career in managerial positions. It is foreseen that a policy of the Postgraduate Program of Hospitals and Health Institutions is required for the students who have undergraduate education in different fields to be able to master the terms of health services and to have knowledge about the health legislation.