Sanal pazarlamada 'bloggerlar' ve ev tekstili ürünlerinin tüketicinin satın alma kararlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the influence of 'bloggers' andhome textile products on the buying decisions ofthe consumers in virtual marketing
  1. Tez No: 490519
  2. Yazar: ANİTA FİRENK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, geleneksel pazarlama anlayışından sanal pazarlamaya geçiş süreciyle birlikte, sosyal medyanın doğuşu, bloglar ve blogger kavramları incelenmiştir. Aynı zamanda potansiyel ev tekstili tüketicilerinin sosyal medyaya bakış açısı ve blogların satın alma davranışlarına olan etkisi incelenmiş, ayrıca yapılan bir araştırmayla da desteklenmiştir. Ev tekstili sektörünün tarihi,gelişimi, sektör analizi ve bugünkü durumu da çalışmada yerini almıştır. Tüketicinin her alanda ve her konu ile ilgili sanal pazarlamayı etkin bir şekilde kullanmasından yola çıkarak ev tekstili ürünleri için durumun nasıl olduğuna değinilmek istenmiştir. Günümüz rekabet şartları altında işletmelerin geleneksel pazarlama anlayışı ile hareket etmesi mümkün görünmemektedir. Markaların değişen müşteri istek ve ihtiyaçlarına göre yeni bir pazarlama stratejisi uygulamak zorundadırlar. Yapılan bu çalışmada potansiyel müşterinin herhangi bir ürün veya hizmet satın almadan önce işletme ile ilgili edindiği ön bilgiyi, bu bilgileri de yine sosyal medya ve bloglardan yaptığı araştırma ile edindiğini ortaya koymaktad
Özet (Çeviri)
In this study, emergence of social media, blogs and bloggers along with the transition from traditional marketing to virtual marketing, were analyzed. Furthermore, views of potentialhometextileconsumersabout social media and the influence of blogs on buyingbehaviors were studied and supported by a research. The history, development and current state of the hometextileindustry were also studied and industrialanalysis was made. Based on the fact that the consumereffectively used the virtual marketing in everyarea and everyissue, the current state of hometextileproducts was meant to be discussed. Under today's competitive conditions, it seemsimpossible for companies to act with the traditional marketing policy. The brandsneed to implement a new marketing strategyaccording to the changing customer demands and needs. This study has revealedout that, beforebuyinganyproductor service, potential customers gainedinformationabout the company through researches on social media and blogs.