Sanal aldatmanın depresyon ve anksiyete üzerindeki etkisinin incelenmesi Denizli örneği
Investigation on the virtual aldatian depression and anxiety Deni̇zli̇ sample
  1. Tez No: 490531
  2. Yazar: GÜLŞEN YARIMCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bireyler hayatlarını başka bir kişi ile birleştirince, yaşamlarında ve psikolojilerinde pek çok değişiklik meydana gelmektedir. Bu değişimler neticesinde ise kurulan ilişkiler de zarar görebilmektedir. Bireylerin kurdukları yakın ilişkiler psikolojilerini olumlu ve olumsuz yönde etkilemektedir. Yakın ilişkilerin en başında gelen evlilikte ise meydana gelen olumsuz olaylar, eşlerin hem psikolojik hem de fiziksel zararlar görmesine neden olmaktadır. Günümüzde evli bireylerin karşısına çıkan yeni sorunlardan bir tanesi ise sanal aldatmadır. Aldatma türleri içinde oldukça yeni bir kavram olmasına rağmen toplumsal açıdan diğer aldatma türleri gibi nitelendirilmekte ve bir evliliğin son bulmasına bile neden olabilmektedir. Bireylerin günümüzde oldukça maruz kaldığı depresyon ve anksiyete gibi negatif duygular, evlilik ortamında ise aldatma neticesinde sıkça açığa çıkmakta ve bireylerin ayrılık durumu olsun olmasın sonraki yaşantılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Aldatılmaya maruz kalan eşlerin depresyon ve kaygı düzeylerine dair yapılan araştırmalar neticesinde aldatma ve depresyon; aldatma ve anksiyete arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıkartılmıştır. Bu çalışmada ise sanal aldatmanın neticesinde ortaya çıkabilme ihtimali olan depresyon ve anksiyete kavramları incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Denzli ilinde yaşayan 125 evli olan ve 125 evli olmayan bireyler oluşturmaktadır. Katılımcılar gönüllülük esasına dayalı olarak seçilmiş, aynı zamanda bireylerin demografik özelliklerini öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu, sanal aldatmaya karşı düşüncelerini öğrenmek için Sanal Aldatma Anketi ve değişkenleri ölçmek adına da Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis H, Spearman Koreslasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; evli olan bireylerin depresyon ve aksiyete ölçeklerinden aldıkları puanların evli olmayan bireylerin depresyon ve anksiyete ölçeklerinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu kadınların depresyon ve anksiyete ölçeklerinden aldıkları puanların erkeklerin depresyon ve anksiyete ölçeklerinden aldıkları puanlara oranla daha yüksek olduğu gibi sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan bireylerin gelir düzeyi, eğitim düzeyi gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca hem evli olan bireylerin hem de evli olmayan bireylerin anksiyete düzeyleri arttıkça depresyon düzeylerinde artmakta olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When individual lives are combined with another person, many changes occur in their lives and psychology. As a result of these changes, established relations may also be harmful. The close relationships that individuals build are influencing their psychology both positively and negatively. In a marriage, which is the first of the close relations, negative events cause the spouses to be affected both psychological and physically. One of the new problems facing married individuals today is virtual deceit. Although the term is a new concept, it is qualitatively described as other types of deception in social terms and can even lead to the ending of a marriage. Negative emotions such as depression and anxiety, which individuals are being exposed to recently, frequently become evident in the context of deception in the marriage and affect the later life experiences of individuals when they are separated. As a result of investigations on the level of depression and anxiety of the spouses exposed to cheating, a relation between deception and anxiety; deception and depression are revealed. In this thesis study, the concepts of depression and anxiety, which may occur in the conclusion of virtual deception, have been examined. The research consisted ofd 125 married and 125 unmarried individuals living in Denizli province. Participants were selected voluntarily. We used personal information form to learn about demographic features, virtual deception survey to learn about their thoughts on virtual deception and Beck depression scale and Beck anxiety scale for measure variables. We used Mann Whitney U. Kruskal Wallis H. and Spearman Koreslasyon tests in the analysis of the obtained data. When we look at socio-demographic characteristics in the research; The depression and anxiety scale scores of married individuals are higher than the scores of single individuals' depression and anxiety scales scores. The scores of anxiety and depression scores are higher in women in comparison with men. We could not get meaningful results by means of socio-demographic characteristics in the research. Also, it was found that as the levels of anxiety increased, depression levels also increased in both both married and unmarried individuals. We discussed these results in the light of recent literature at the end of the research.