Karayolu trafiğinde hız limiti kontrolünde küresel konum belirleme sisteminin kullanılması
Speed limit control in highway traffic global positioning system use
  1. Tez No: 490532
  2. Yazar: YILMAZ CEBECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, İşletme, Traffic, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya ve Türkiye'de teknolojilerin ve ekonomilerin gelişmesi ile araç sayılarındaki artışa paralel olarak trafik kazalarında yaralanma ve ölüm oranları artmış bulunmaktadır. Trafik kazalarında oluşum nedenleri beyan edilmiş araştırmalara dayanılarak ele alınmıştır. Dünyada ve Türkiye'de güvenli karayolu ulaşımı yapılması için meydana getirilmiş organizasyonlar ve bunların çalışmaları araştırılmıştır. Karayolu güvenliğinin temel sorununun insan kaynaklı olduğu görünmüştür. Bu sorun karayollarındaki hız ihlalleridir. Sürücülerin hız ihlali yapmamaları için yapılmış olan çalışmalar araştırılmıştır. Yönetim Bilişim Sistemlerinin kullanıldığı trafikte hız limiti kontrolüne dair çalışmalar araştırılıp, istatistiksel sonuçlar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Trafikte hız denetleme çalışmalarının maliyetini azaltabilecek, ölümlü ve yaralanmalı kazaların oranını %20 civarlarına düşürebilecek buna karşın yüzde yüze yakın oranda araç başına hız limiti denetimini gerçekleştirebilecek küresel konum belirleme sistemi ile hız kontrolü yönteminin uygulanması metadoloji olarak açıklanacak.
Özet (Çeviri)
In parallel with the development of technologies and economies in the world and Turkey and the increase in the number of vehicles, injuries and mortality rates in traffic accidents have increased. The causes of the traffic accidents are based on the investigated reports. Organizations and their work have been researched for safe road transportation in the world and in Turkey. It seems that the main problem of road safety is human. This problem is a speeding violation in highways. The work done to ensure that drivers do not breach speed has been researched. The studies on the speed limit control in the traffic used by the Management Information Systems were searched and statistical results tried to be revealed. The application of speed control methodology with the global positioning system, which can reduce the cost of speed control activities in traffic, can reduce the rate of mortal and injured accidents by about 20%, while per cent per-vehicle speed limit control can be implemented as a methodology.