Viral reklamlarda yaratıcı strateji: Youtube ads leaderboard seçkisi
Creative strategy in viral advertising: Youtube ads leaderboard selection
  1. Tez No: 490530
  2. Yazar: ÇAĞLA GÖGCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Firmalar ürünlerini / hizmetlerini hedef kitleye ulaştırmak için yeni ve geleneksel iletişim ortamlarını farklı yöntemler ve uygulamalar ile kullanmakta, her alanda görsel ve işitsel olarak varlıklarını göstermeye çalışmakta, uluslararası ölçekte geniş bir kitleye ulaşabilmek için etkili pazarlama stratejileri uygulamaktadırlar. Bilinçlenen tüketicilerin, günümüzde daha seçici hareket ettiği görülmektedir. Sunulan reklamlarda ürünlerin doğrudan kullanımı tüketicinin ilgisini çekmemekte olup, kendini bilinçli izleyici olma durumuna konumlandırmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde firmaların reklam pazarlama stratejilerinin, bilinçli tüketicileri etkileyerek ürünlerini / hizmetlerini en doğru biçimde sunmak olduğu görülmektedir. Değişmekte ve gelişmekte olan toplumlar üzerinde etki yaratabilmek için oluşturulan yaratıcı reklam kampanyaları, zamanla farklı stratejilere başvurularak hazırlanmaktadır. Reklam sektörü tüm bu küresel değişimleri ve tüketicinin değişimini göz önünde bulundurarak farklı pazarlama ve reklam stratejileri geliştirmektedir. Bu bağlamda yaratıcılığın sınır tanımadığı düşünülen 'viral reklam' firmaların sıklıkla tercih ettiği ve büyük kitlelere hitap edebilme şansı yakalayabildiği aynı zamanda da yaratıcı örneklerin sıklıkla oluşturulabildiği bir reklam türü olarak değerlendirilmektedir. En sık tercih edilen kullanım şekli video olan viral reklamlar özellikle internet üzerinden sitelerde yayınlanarak reklamın virüs gibi hızla yayılmasına olanak sağlamaktadır. Dünyada viral reklam kullanımı 1994'lü yıllara dayansa da Türkiye'de 2008 yılından itibaren bu reklam türünün kullanıldığı görülmektedir. Çok hızlı bir biçimde gelişim gösteren ve en önemli iletişim araçlarından biri olan internet ortamında yayılan viral reklamlar, firmaların marka bilinilirliğini arttırmalarında etkili bir rol oynamaktadır. Bu kapsamda çalışmada, Reklamcılar Derneği tarafından 1989 yılından bu yana birçok dalda reklam sektöründeki kişi ve kurumların başarılı ve yaratıcı çalışmalarının ödüllendirildiği 2014, 2015 ve 2016 yılları arasında Kristal Elma Reklam Ödülleri'nin 'YouTube Ads LeaderBoard' seçkisinde yer alan 30 reklam filmi incelenmektedir. Bu bağlamda seçkide bulunan reklamların yaratıcı bir içeriğe sahip olup olmadıkları, Ronald Taylor'ın yaratıcı reklam oluşturma stratejisine göre değerlendirilmesi ve seçkideki reklamların kaç tanesinin yaratıcı viral reklam kategorisine girdiğinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Böylelikle firmaların ürünlerini tanıtmada bir virüs gibi yayılan viral reklamların yaratıcılık olgusunu Taylor'ın bakış açısına göre tercih etme oranları ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Companies uses new and traditional communication environments with different methods and applications to reach its target audience, try to show their assets visually and audibly in each area and implement effective marketing strategies to reach a wide audience on an international scale. It is seen that conscious consumers act more selectively nowadays. The direct use of products in advertised advertisements does not attract the attention of the consumer and positions itself to be a conscious audience. From this point of view, it is seen that firms' advertising marketing strategies are to present their products / services in the most accurate way by influencing conscious consumers. Creative advertising campaigns designed to influence the changing and developing societies are being developed by applying to different strategies over time. The advertising industry is developing different marketing and advertising strategies, taking into account all these global changes and consumer changes. In this context, 'viral advertising', which creativity does not know boundaries, is frequently preferred by companies and it is evaluated as a type of advertisement where creative examples can be frequently created at the same time that it can catch the chance to appeal to massive masses. Viral advertisements, which are the most frequently used video format, are published especially on internet sites, allowing the advertisement to spread like a virus rapidly. The use of viral advertising in the world is based on 1994 years, and it is seen that this advertising route has been used in Turkey since 2008. Viral advertising, which is spreading rapidly on the internet and one of the most important communication tools, plays an effective role in increasing brand awareness of companies. In this context, 30 advertising films selected by the Advertisers Association at the“YouTube Ads LeaderBoard”of Crystal Apple Advertisement Awards between 2014, 2015 and 2016, where successful and creative work of individuals and institutions in the advertising sector has been awarded since 1989, are examined. In this regard, it was aimed to determine whether the selected advertisements had creative content, to evaluate Ronald Taylor's creative advertisement creation strategy and how many of them had entered the creative viral advertising category. Thus, when promoting companies' products, the preference rates of viral advertisements spreading like viruses will be determined according to Taylor's viewpoint of creativity.