Taenia saginata laktat dehidrogenaz ve malat dehidrogenaz enzim aktivitelerine bazı antihelmintiklerin in vitro etkileri
In vitro effect of some anthelmintics on the lactate dehydrogenase and malate dehydrogenase enzyme activities of taenia saginata
  1. Tez No: 49055
  2. Yazar: A. YASEMİN ÖZTOP
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLENDAME SAYGI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Taenia saginata halkalarının mitokondriyal ve sitoplazmik homojenaüanndaki MDH ve LDH aktiviteleri UV-VIS spektrofotometrik yöntemle saptandı. Enzim aktivitelerine niklozamid, albendazol ve piperazin çözeltilerinin in vitro etkileri araştırıldı. Mitokondriyal MDH'nın Vmax ve Km değerleri sırasıyla 3.00 fimol (dk mg protein)“1 ve 0.0166 mM iken, sitoplazmik LDH'nın Vmax ve Km değerleri 0.028 limol (dk mg protein)-1 ve 0.055 mM olarak bulundu. 0.032 mM, 0.063 mM ve 0.127 mMlık niklozamid çözeltileri MDH'nın Vmax değerini sırasıyla, 3.70 (imol (dk mg protein)”1, 4.60 (Limol (dk mg protein)“1 ve 5.80 [imol (dk mg protein)”1 değerlerine yükselttiği saptandı. Aynı derişimlerde hazırlanan niklozamid çözeltilerinin LDH'nın Vmax değerini sırasıyla, 0.030 |0.mol (dk mg protein)“1, 0.036 |imol (dk mg protein)-1 ve 0.045 \ımo\ (dk mg protein)”1 değerlerine arttırdıkları bulundu. 0.158 mM, 0.316 mM ve 0.633 mM derişimlerindeki albendazol çözeltilerinin MDH'nın Vmax değerini sırasıyla, 3.30 jimol (dk mg protein)“1, 3.45 |i.mol (dk mg protein)”1 ve 3.46 |imol (dk mg protein)“1 değerlerine çıkarmalarının yanısıra, Aynı derişimlerdeki albendazol çözeltileri, LDH'nın Vmax değerini sırasıyla 0.030 |j.mol (dk mg protein)”1, 0.035 fxmol (dk mg protein)“1 ve 0.042 |o.mol (dk mg protein)”1 değerlerine yükseltti. 3 mM, 12 mM ve 22 mM'lık piperazin çözeltilerinin MDH ve LDH enzim aktivitelerini etkilemedikleri bulundu. Bu sonuçlara göre, T. saginata"nm MDH ve LDH enzimlerine sahip olduğu ve bu parazitin karbohidrat metabolizmasının diğer sestodların metabolizmasına benzediği saptandı. Niklozamid ve albendazol gibi antihelrnintiklerin T. saginata'nın LDH ve MDH enzimlerini etkilediği ve bu etki sonucunda parazitin karbohidrat metabolizmasının değiştiği bulundu. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY IN VITRO EFFECTS OF SOME ANTHELMINTICS ON THE LDH AND MDH ENZYME ACTIVITIES OF TAENÎA SAGİNATA. In this study, malat dehydrogenase (MDH) and lactate dehydrogenase (LDH) activities in the mitochondrial and cytoplasmic homogenate of T. saginata proglottids were obtained by UV-VIS sphectrophotometric method. In vitro effects of niclosamide, albendazole and piperazine solutions on these enzymes were investigated. While Vmax and Km values of mitochondrial MDH were 3.0 umol (dk mg)“1 and 0.0166 mM, Vmax and Km values of cytoplasmic LDH were found to be as 0.028 umol (dk mg)-1 and 0.055 mM respectively. It was established that 0.032 mM, 0.063 mM and 0.127 mM niclosamide solutions increased Vmax value of MDH to 3.70 umol (dk mg)-1, 4.60 umol (dk mg)-1, 5.80 umol (dk mg)-1. It was found that same solutions of niclosamid also increased Vmax value of LDH to 0.030 umol (dk mg)”1, 0.036 umol (dk mg)-1, 0.045 umol (dk mg)“1. 0.158 mM, 0.316 mM, 0.633 mM albendazole solutions increased Vmax value of MDH, to the values, 3.30 umol (dk mg)-1, 3.45, umol (dk mg)”1, 3.46 umol (dk mg)“1, while the same albendazole solutions increased Vmax value of LDH, to the values, 0.030 umol (dk mg)”1, 0.035 umol (dk mg)“1, 0.042 umol (dk mg)”1, respectively. It was found that 3, 12, 22 mM piperazine solutions did not effect MDH arid LDH activities. According to these results, it was established that, T. saginata has MDH and LDH enzymes and the carbohydrate metabolism of this parasite is the same as the metabolism of other parasites. It was found that, anmelmintics like niclosamide and albendazole affect MDH and LDH of T. saginata and hence the carbohydrate metabolism of this parasite is changed. 77