Subinhibitör konsantrasyondaki bazı antibiyotiklerin üropatojenik Escherichia Coli'nin hemoglütinasyonuna ve epitel hücrelere in vitro yapışmasına etkileri
Effects of subinhibitory concentrations of some antibiotics on hemogglutination and in vitro adhesion to epithelial cells of uropathogenic Escherichia Coli
  1. Tez No: 49056
  2. Yazar: OSMAN BİROL ÖZGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
7. ÖZET Hemaglütinasyon teknikleri bakteriyel yapışmanın anlaşılması için pratik bir in vitro metod olarak sık sık önerilmektedir. İdrar yolu inf eksiyonlarmdan izole edilmiş mannoz-rezistant adhesinler tarafından aracılık edilen bu yapışma, antibiyotiklerin sub-MICleriyle etkilenebilir. Yeni bir karbepenem antibiyotik olan meropenem, 1/16 dan 1/4 MİC'e kadar olan aralıktaki subletal konsantrasyonlarda lam hemaglütinasyon derecelerindeki azalışa, hemaglütinasyon titrelerindeki artışa ve insan yanak mukoza hücre epitellerine yapışmasındaki azalışa bağlı olarak, gentamisin ve tetrasiklinle karşılaştırıldı. Üç antibiyotiğin hepsi, iki susun {E.coli-11 ve E.coîi-36) lam hemaglütinasyon derecelerinin 44'ten (kontrol) O'a (1/4 MIC) ve iki susun +3'ten (kontrol) O'a (1/4 MIC) inhibisyonuna neden oldu. Diğer iki antibiyotik olan gentamisin ve tetrasiklinle karşılaştırıldığında, yalnızca meropenem 1 susun (E.coli-11) lam hemaglütinasyonunun 1/8 MİC'de +4'ten (kontrol) O'a (1/8 MIC) inhibisyonuna neden oldu ve hatta 1/16 MİC'de test edilen bütün suşların lam hemaglüünasyonlannda önemli azalışlar meydana getirdi. Aynı zamanda, mikrotitre hemaglütinasyon deneylerinin lam hemaglütinasyonlanyla benzer sonuçlar gösterdiği kararına varıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Hemagglutination techniques have often been proposed as practical in vitro methods for the assesment of bacterial adhesiveness. This adherence, which is usually mediated by mannose-resistant adhesins in E.coli strains isolated from urinary tract infections, may be affected by sub-MICs of antibiotics. Meropenem, a new carbapenem antimicrobial, was compared to gentamicin and tetracycline depending on decrease of the slide hemagglutination grades, increase of the hemagglutination titers, and decrease of adherence levels of human buccal epithelial cells in sublethal concentrations ranging from 1/16 to 1/4 of the MIC. All three antibiotics caused inhibition of slide hemagglutination grades from 4+ (control) to 0 (1/4 MIC) for two strains (E.cott-11 and E.coli-36) and from 3+ (control) to 0 (1/4 MIC) for two strains (E.coli-9 and E.coü-29). As compared to the other two antibiotics, gentamycin and tetracycline only meropenem produced inhibition of the slide hemagglutination grade from +4 (control) to 0 (1/8 MIC) for one strain (E. coli-11) at 1/8 of the MIC and also produced significant decrements of slide hemaglutination grades at 1/16 of the MIC for all strains tested. It was also concluded that microliter hemagglutination assays exhibited related results to slide hemagglutinations. The results show that at sublethal concentrations (1/16-1/4 MIC), meropenem markedly decreased hemagglutination activities of four sixains.