Tavuk organlarından campylobacter izolasyonu ve embriyolarda patojenite çalışmaları
Isolation of campylobacter from broilers'organs and pathogenicity studies in chicken embryos
- Tez No: 49054
- Danışmanlar: PROF.DR. K. SERDAR DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
58 ÖZET Çalışmada, Îzmir yöresinde broiler tavuklarda Campylobacter insidensinin belirlenmesi amacıyla, bir mezbahaya, 4 farklı kaynaktan gelen 100 tavuğun barsak, karaciğer ve safra kesesinden alman toplam 300 örnek incelendi Barsak örneklerinin tümünden ( % 100 ), karaciğer örneklerinin 94'ünden ( % 94 ) ve safra kesesi örneklerinin 87'sinden ( % 87 ) Campylobacter izole edildi İzole edilen 281 Campylobacter susunun % 59.1'nin C. jejuni, % 40.9'unun ise C. coli olduğu saptandı. Bu çalışmada, tavuk organlarından C. lari izole edilmedi. Barsak orjinli 2 ( C. jejuni, C. coli ) ve karaciğer orjinli 2 ( C. jejuni, C. coli ) olmak üzere rastgele seçilen 4 susun patojenitesi, 6, 1 1 günlük konvansiyonel ve SPF embriyolu yumurtalarda denendi. San kesesine inokulasyonu yapılan embriyolarda barsak orjinli C. jejuni % 68.7, C. coli % 87.5 oranlarında ölüm oluştururken, karaciğer orjinli suşlar % 100 oranlarında ölüme neden oldu. KAM 'a yapılan inokulasyonlarda ise, barsak orjinli C. jejuni % 100, C. coli % 93.8 ve karaciğer orjinli C. jejuni % 75, C. coli % 100 oran larında embriyo ölümlerine neden oldu. C. jejuni ve C. coli suşlannın patojeniteleri arasında önemli bir fark bulunmadı. Kontrol embriyolar ile karşılaştırıldığında, enfekte embriyolarda ağırlık artışında önemli derecede azalma saptandı. Embriyo organlarından % 100 'e yakm reizolasyon gerçekleştirildi. Konvansiyonel ve SPF embriyoların deneysel Campylobacter infeksiyonlarma duyarlılıkları arasında fark bulunmadı. Ölen embriyoların ve canlı çıkan civcivlerin makroskopik olarak incelenmesinde, doku ve organlarda çok sayıda lezyonlar gözlendi. Anahtar Kelimeler; Campylobacter jejuni, Campylobacter coli, tavuk embriyosu, deneysel infeksiyon, patojenite.
Özet (Çeviri)
59 SUMMARY < Isolation of Campylobacter from Broilers' Organs and Pathogenicity Studies in Chicken Embryos Total 300 samples taken from intestines, livers and gall bladders of 100 broilers, originated from four different farms, were examined to determine the prevalence of Campylobacter sp. in broilers in Izmir. Campylobacters were isolated from all of the in testine samples ( 100 % ). The isolation rates were 94 % for liver samples and 87 % for gall bladder samples. 281 Campylobacter strains isolated were identified as C. jejuni ( 59. 1 %) and C. coli ( 40.9 % ). In this study, C. lari was not isolated from broilers. The pathogenicity of 4 strains, selected randomly, two of them originated from in testine ( C. jejuni, C. coli ) the others from liver ( C. jejuni, C. coli ), were examined in both 6-day-old and 11 -day-old SPF and conventional chicken embryos. When C. jejuni and C. coli from intestine were inoculated into yolk sac, the death rates were 68.7 % and 87.5, respectively. Both species from liver caused to death at the rate of 100 %. When CAM was inoculated, the strains of C. jejuni and C. coli originated from intestine caused to death at the rate of 100 % and 93.8 %, respectively. These rates were 75 % and 100 % for the strains of C. jejuni and C. coli originated from liver, respectively. No remark able differences were detected between the pathogenicity of C. jejuni and of C. coli strains. Considerable weight loss was determined in the infected embryos compared with the control groups. Bacteria were reisolated almost all embryos. No differences were detected between the SPF and the conventional embryos in terms of their susceptibility to experimental Campylobacter infections. In gross examination of the death embryos and hatched chickens, various lesions were observed in the tissues and organs. Key Words; Campylobacter jejuni, Campylobacter coli, chicken embryo, experimental infection, pathogenicity.