Otel yapılarında engelli bireye yönelik çözümler
The solutions for the disabled people in hotel structures
- Tez No: 490563
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN BİROL KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mekân tasarımı, bireyin fiziksel, psikolojik, sosyolojik özellikleri açısından gündelik yaşamının bir parçasıdır. Tasarım, normal bir birey için bir gereklilik oluşturuyorsa, engelli birey için de eşit kullanım hakkı getirmektedir. Engelli birey de toplum içerisinde farklı olarak algılanmamalı, mekân çözümlemelerinde engeller düşünülerek tasarım yapılmalıdır. Mekân içerisindeki fonksiyonların amaç ve kullanımı, engelli bireye yönelik işlevsel olması gerekmektedir. Özellikle zihinsel, bedensel ve görme engellilerin sosyal yaşamına etki edecek tasarımlar yaşama daha kolay tutunmaları açısından önemli yer tutmaktadır. Engelli bireyin yaşam alanları tasarlanırken, tüm gereksinimine cevap veren detay çözümler, standartlar düşünülerek proje uygulamaları yapılmalıdır. Bu anlamda, engelli bireyin yaşamını kolaylaştıracak çözümlerin konut, kamu, eğitim yapılarının yanı sıra otel yapılarında da önemli bir yeri olmaktadır. Özellikle, engelli birey düşünülerek yapılmış olan otel yapısı oldukça azdır. Örneğin Türkiye'de engellilere yönelik bir tatil köyünün veya otel yapısının olmadığı dikkat çekmektedir. Bu anlamda İstanbul'daki farklı mekân tipolojileri incelenmiş, özellikle otel yapılarının engelli bireye ne derece hizmet ettiği irdelenmiştir. Araştırmalarda engelli bireyin gereksinimleri doğrultusunda ulaşılabilir, engelsiz otel tasarımlarının sayıca az olduğu ve mekânsal açıdan kullanım zorluklarının yaşandığı izlenmiştir. Bu nedenle, bu tezde engelli bireyin yaşamını kısıtlı hale getirmeyen ve ailesiyle bir arada konaklayıp, tatil yapabilecekleri otel yapılarına çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Design of space is part of our everyday life for the physical, psychological and sociological characteristics of the individual. If design is a necessity for the normal individual it should also bring equal amounts of usage rights to the disabled. Disabled individuals shouldn't be regerded as different within the society and space solutions should be designed taking disabilities into account. The usage of the facilities within the space should be functionally avaliable to the disabled. Designs that have positive impacts on the lives of the mentally, physically disabled and the blind hold a crucial role in making it easier for them to hold on to their lives. When designing the living spaces of the disabled, project applications should be executed considering detailed solutions and standards that would offer answers to all the requierements. In this context, solutions that would ease the lives of the disabled play an essential role in hotel constructions as well as residential, public and educational buildings. The number of hotels built regarding the disabled especially is fairly low. It's remarkable that there are no holiday resorts or hotels in Turkey addressing the disabled. Regarding this, various location typologies in İstanbul have been studied and the way how well hotels can serve the disabled has especially been examined. Consequently during this research, it has been observed that the number of undisabled, accessible hotel designs is low in number and difficulties in using spaces have been observed. For this reason solutions for hotel constructions that will not limit the lives of the disabled and where the disabled would be able to accommodate and have a holiday together have been suggested.