Konaklama tesislerinde engelli kullanıcı ve oda tasarımı ilişkisi üzerine bir çözüm önerisi
One solution suggestion regarding to disabled user and room design in the accommodation facilities
  1. Tez No: 444470
  2. Yazar: MELDA TERLEMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyada; değişen ekonomik, sosyal ve kültürel koşullar sonucu olarak kitle turizminde bir çok gelişme yaşanmış, bu durum konaklama tesislerini de etkilemiştir. Zamana bağlı olarak ; kullanıcı profili, ihtiyaç ve beklentiler değişmiş, insan odaklı yaşam anlayışı hakim olamaya başlamıştır. Engelli kullanıcının da turizm faaliyetine katılmasıyla, mekan için tasarım fikirleri de değişmeye başlamıştır. Bu çalışmada, Otellerdeki engelli ve diğer kullanıcılar için tasarlanmış odalar incelenerek, herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek otel odası tasarım fikri geliştirilmiş ve model üzerinden çözüm önerisi sunulmuştur. Altı bölümden oluşan bu tez çalışmasının birinci bölümünde, giriş başlığı altında amaç ve kapsama yönelik anlatım, araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemine yer verilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümde, erişilebilir turizm, Dünya'da ve Ülkemizde erişilebilir turizm konusu ele alınmıştır. Erişilebilir tasarım ve kullanıcı kavramlarına değinilmiştir. Beşinci bölümde; otel odası tanımı, odanın nitelikleri ve seçilen örnekler üzerinden odaların, kurgusu ve odanın mekansal birleşenleri anlatılmıştır. Sonuç bölümünde ise; seçilen konaklama yapılarında bulunan engelli odalarının mekân tasarımı ve uygulamalarında karşılaşılan sorunlar tespit edilerek, engelli ve engelsiz kullanıcıya uygun oda tasarımı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the world; as a result of the changing economic, social and cultural conditions, many development happened in the mass tourism and this situation has also affected to the accomodation facilities. Depending on time, user profile, needs and expectations have changed, sense of the life people oriented has began to dominate. With the participation of disabled user in tourism acitivities, design criteria for the residence has began to change. In this study, examining rooms designed for the disabled and other users in hotels, design ideas for the hotel room which can respond to everyone's needs has developed and was presented on solution suggestion from the model. In the first part of this thesis consisting of six episodes, expression to objective and scope under the introduction title, was given the objective, scope and method of the study. In the second, third and fourth sections, accessible tourism, accessible tourism issues in our country and in the world were tackled and was discussed to accessible design and user concepts. In the fifth part, was described of the descripton of the hotel room, the qualities of the room and the installations and spatial components of the room through selected examples. In the conclusion part; was created the room design suitable for disabled and nondisabled users by identifying the common problems in the application and the place design of the disabled rooms in the selected accomodation facilities.