İştirak yatırımlarının finansal tablolarda raporlanmasının uluslararası finansal raporlama standartları, büyük ve orta boy işletmeler için finansal raporlama standardı, vergi usul kanunu ve Türk ticaret kanunu kapsamında incelenmesi
Examination of reporting of investments in associates in financial statements within the scope of international financial reporting standards, reporting standards for large and medium sized enterprises, tax procedure law and Turkish commercial law
- Tez No: 490562
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT SAYGIN EYÜPGİLLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde hem ulusal hem de uluslararası düzeyde artan rekabet ortamı işletmelerin; karlılıklarını artırmak, risklerini dağıtmak ve diğer işletmelerin yönetimine katılmak gibi nedenlerle sermaye yatırımlarında bulunmalarına neden olmaktadır. Bu yatırımlardan en yaygın olanlardan birisi iştirak yatırımlarıdır. İştirak yatırımlarının muhasebeleştirilmesi, finansal tablolarda raporlanması ve bu alanda uluslararası standartlara uyumun sağlanması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma dahilinde iştirak yatırımlarının finansal tablolarda raporlanması, Uluslararası Finansal Raporlama Standartları, BOBİ FRS, Vergi Usul Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study of the reporting of investments in associates in the financial statements within the scope of international financial reporting standards, Turkish Tax Procedure Law and Turkish Commercial Law. In our time, both national and international increasing competition environment is causing the businesses to make capital investments to increase their level of profitability, spread the risks and participate in the management of other companies. Associate investments is one of the most common one of these. Accounting for associate investments, reporting them in financial statements and to make them compatible with the international standards in this respect manifests itself as an important question. In this study, reporting investments in associates has been dealt with within the context of international financial reporting standards, reporting standards for large and medium sized enterprises, Turkish Tax Procedure Law and Turkish Commercial Law.