Dağlık Karabağın tarihi: Türkiye'nin Karabağ politikasında istikrarlı tutumu
Nagorno Karabakh's history: In the steady attitude of Turkey's policy Karabakh
  1. Tez No: 490596
  2. Yazar: TEYMUR GASIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL VELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Dağlık Karabağ Azerbaycan toprakları içinde bölgedir. Ermeniler tarafından işgal olunub. Bölgenin toprak nüfüsu 4,400 .İnsan nufusu 1990'da nüfusu 192.000'e ulaşmış. Nüfus Ermeniler (% 25), Azerbaycan türkleri (% 70), Kürtler, Ruslar ve Rumlardan oluşmaktadır. Orta Hankendi (Stepanakert) ve başka büyük şehir Şuşa ilidir. Eskiden Albaniya (Kafkas Albaniyası). M.Ö. MS 95 yılında Tigran tarafından işgal edildi. IV. Yüzyılın başında Albanlar Albanıya geri döndüler ve M.Ö 387'de tekrar Albanıya girdiler. Sekizinci yüzyıldan beri Albaniya topraklarında büyümüş ve Batı'da Pers olarak var olmuştur. XVII yüzyılın başında İran, XVIII. Yüzyılda Karabağ hanlığı içinde (meliklik) özerklik sahibi oldular. 1813 yılında Dağlık Karabağ (Dağlık Karabağ) Anlaşması Rusya'ya devredildi. 1822 yılında Karabağda hanlığı kaldırıldı ve Rus hükümeti, Türkiye ve İran'dan 1 milyondan fazla Ermeni Karabağa köç etdi. 1923'te Dağlık Karabağ Özerk Bölgesi kuruldu. 1989'da Azerbaycan Parlamentosu kararı ile özerklik kaldırıldı. 1980'lerin sonunda ve 1990'lı yılların başında bölgede meydana gelen etnik çatışmalar ve Ermenistanın birleşmesi talepleri Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir savaşa dönüştü. 1994'te Bişkek'te ateşkes anlaşması imzalandı. Dağlık Karabağ'taki yerel“hükümet”1991'de bağımsızlığını ilan etti. Ancak şu ana kadar bu "bağımsızlık dünyadaki herhangi bir ülke tarafından tanınmadı.
Özet (Çeviri)
Nagorno-Karabakh - Azerbaijan in the territory of the region was occupied by Armenia.Region, the territory of 4,400 square .In 1990, the population 192,000, up to reached. This population of Armenians (25%), Azerjban (70%), Kurds, Russians, and Greeks consisted of. Center Khankendi (Stepanakert), other major cities, and the Susa was.In the past Albania (Caucasian Albania) was part. BC). In 95-m to year king Tigran II was captured. E. IV century at the beginning of the Albanians returned and E 387 year he again Albania became part of the. The VIII century and since then Albania on its territory and cross, Principality, available as was.In the early seventeenth century Iran, in the XVIII century, and in the Karabakh khanate of autonomy to it . In 1813 the Gulistan Treaty with the Nagorno-Karabakh Russia has passed. In 1822, the year in Karabakh khanate was liquidated, and the Russian government there from Turkey and Iran more than 1 million Armenians.In 1923, the Nagorno-Karabakh Autonomous oblast was established. In 1989, the Azerbaijani Parliament's decision autonomy were eliminated.In the late 1980-ies at the end in the beginning of 1990-ies in this region occur ethnic clashes between Armenia and Nagorno-Karabakh“ in its composition to combine requirements between Armenia and Azerbaijan turned into a war.The agreement on ceasefire in 1994 in Bishkek (Kyrgyzstan) was signed. In Nagorno Karabakh the local ”authorities“ in 1991 of independence ”declared“. But still this ”independence, no country in the world by not recognized.