60- 84 aylık çocuklarda yaratıcı problem çözme becerilerinin incelenmesi
Investigation of creative problem-solving skills in 60-84 months old children who attend an educational institute
  1. Tez No: 490595
  2. Yazar: AYGÜL GÖKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN SÖZER ÇAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Erken çocukluk dönemi, çocuğun geleceğe adım attığı ve geleceğinin temellerinin oluşturmaya başladığı bir dönemdir. İçerisinde bulunduğu bu dönemde, çocuğun çevresindeki uyaranların çokluğu ve özellikleri çocuğun gelişimini etkileyerek öğrenmesini de kolaylaştırır. Bu dönemde gelişmeye başlayan problem çözme becerisi, okul ortamında, sınıf içinde ve dışında, günlük yaşam becerilerinin kazanılmasında etkin rol almasıyla birlikte çocuğun sorgulayan, araştıran ve eleştirel düşünen bir birey olmasını sağlar. Çocuk karşı karşıya kaldığı problemlere verdiği çözümler ile üreten ve aynı zamanda değişen çağın gerekliliklerine ayak uyduran bir birey olacaktır. Bu araştırma 60- 84 aylık çocuklarda yaratıcı problem çözme becerilerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Ayrıca araştırma kapsamında elde edilen bulgular ile çocukların demografik değişkenleri arasındaki ilişki de incelenmiş ve aşağıda ki şu sonuçlara varılmıştır Genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılan araştırmanın çalışma grubu 2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılında, İstanbul ili sınırları içinde yer alan Avrupa ve Anadolu yakasından seçilen ilçelerden Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ve devlet okulları rastgele (random) yöntemi ve kolay ulaşılabilirlik ilkesiyle seçilen 60-84 aylık 76 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada 60-84 ay arasındaki öğrencilerin yaratıcı düşünme becerileri ile yaratıcı problem çözme düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik olarak üç ayrı ölçme aracı kullanılmıştır. Bunlar sırasıyla; öğrencilerin demografik özelliklerini belirlemek üzere araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, yaratıcı düşünme becerilerini belirlemek üzere“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel A Formu”ve yaratıcı problem çözme düzeylerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından rubrik formunda geliştirilmiş olan“Yaratıcı Problem Çözme Formu”dur. Çalışma grubundaki çocuklar arasında 49 çocuk 60-71 (%61,6) aylık iken, 27 çocuk 72-84 (%38,4) aylıktır. Çocukların 30'u (%39,5) kız iken, 46'sı (%60,5) erkektir. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan çocukların demografik, betimleyici frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmış sonra ölçeğin toplam puanları için, ss, SHx, değerleri tablolar halinde sunulmuştur. Torrance Yaratıcı Düşünme Testi şekilsel puanlarının okula devam süresi 25 ay ve üzeri olan çocukların yaratıcılık beceri düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Diğer yandan 7-12 ay okula devam eden öğrenciler ile 13-24 ay okula devam eden çocuklar ve 13-24 ay okula devam eden çocuklar ile 25 ay ve üzeri okula devam eden çocuklar arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır (p>.05). Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel toplam puanın çocuğun devam ettiği okul türü değişkenine göre hangi gruplar arasında farklılaştığını belirlemek üzere yapılan Scheffe Testi söz konusu farklılığın resmi okul, kreş ve bakımevinde eğitim gören çocuklar lehine p.05). Çalışma grubunu oluşturan çocukların Torrence Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel Boyut puanları ve Yaratıcı Problem Çözme puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığını belirlemek amacıyla yapılan Pearson analizi sonucunda Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekilsel Boyutu ile yaratıcı problem çözme (r= -.099; p>.05) arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Aynı şekilde çalışmaya katılan çocukların yaratıcı problem çözme beceri düzeyleri, 36'sı (%47,4)“düşük”, 39'u (%51,3)“orta”ve 1'i (%1,3)“yüksek”düzeyde bulunmuştur. Yaratıcı problem çözmeye ilişkin geliştirilen rubriğin güvenirlik düzeyi, Cronbach Alfa güvenirlik yöntemi kullanılarak hesaplanmış ve Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı 0,678 olarak bulunmuştur. Bu değer iç turtalığın orta düzeyde olduğunu ifade etmektedir. Yapılan analizler doğrultusunda, Yaratıcı Problem Çözme Rubriği' nin çocukların yaratıcı problem çözme beceri düzeylerini değerlendirildiği ve çalışmaya katılan çocukların yaratıcı problem çözme becerinin“orta”düzeyde oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Early childhood is the period when the child steps into the future and begins to establish the foundations of his or her future. During this period, the multiplicity and features of the stimuli around the child affect the child's development and make it easier to learn. Problem-solving skills, which begin to develop during this period, play an active role in the acquisition of daily life skills in and out of the school environment, thus enabling the child to become a questioning, investigating and critical thinking individual. The child, with the solutions he or she provides to the problems that comes up, will be an individual who produces and keeps up with the requirements of the changing age. This research has been conducted with the purpose of studying the problem-solving skills of children aged 60-84 months. In addition, the relation between children's demographic variables was examined with the findings obtained within the scope of the research and the following results were obtained. The study group of the research that was made using the relational screening model, which is among the general screening models, consists of 76 children aged 60-84 months. Children were selected through the random method and easy accessibility principle from private and public schools, located in the provincial borders of Istanbul and selected on the European and Anatolian sides, that are affiliated to the Ministry of National Education in 2016-2017 educational year. Three different measurement tools were used in the study to determine the relation between creative thinking levels and creative problem solving of students aged 60-84 months. These are respectively:“Personal Information Form”prepared by the researcher to determine the demographic characteristics of the students,“Torrance Creative Thinking Test Figural A Form”to determine creative thinking levels and the“Creative Problem Solving Form”developed by the researcher in rubric form in order to determine the levels of creative problem solving. Of the children in the study group, 49 children are 60-71 months (61.6%) while 27 children are 72-84 (38.4%) months. Of the children, 30 (39.5%) are girls while 46 (60.5%) are male. Demographic, descriptive frequencies, and percentage distributions of children, who make up the study group, have been determined, and then ss, SHx, values for the total scores of the scale have been presented as tables. It has been found that Torrance Creative Thinking Test figural scores, the creativity skill levels are higher in children who have continued school for 25 months and more. On the other hand, there has been found no significant difference between the children that have continued school for 7-12 months and the children that have continued school for 13-24 months and between the children that have continued school for 13-24 months and the children that have continued school for 25 months and more (p>.05). The Scheffe Test, which was conducted to determine among which groups total figural score of Torrance creative thinking tests differ according to the school type variable that the child attend to, has shown that the difference was in the p .05). Pearson's analysis test has been applied to determine whether there was a meaningful relationship between the Torrance Creative Thinking Test Figural Scale scores and the Creative Problem-Solving scores of the children that make up the study group. As a result of the test no significant relation has been detected between the Torrance Creative Thinking Test Figural Scale and creative problem solving (r = -0.99; p>.05). Likewise, it has been found that the creative problem-solving skill levels of the children participating in the study are as follows: 36 (47.4%) are“low”, 39 (51.3%) are“middle”and 1 is“high”(1.3%). In line with the analyzes made, it has been concluded that creative Problem-Solving Rubric assesses children's creative problem solving skills and the creative problem-solving skills of children participating in the study are at a“moderate”level.