The role of the European Union in South Caucasus peace process and contribution of Turkey
Avrupa Birliği?nin Güney Kafkasya barış sürecindeki rolü ve Türkiye?nin katkıları
  1. Tez No: 287992
  2. Yazar: GÖZDE TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÜNAL ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Kamu Hukuku ve Entegrasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Güney Kafkasya Bölgesi hem stratejik konum, hem de sosyal ve kültürel yapısı ve çeşitliliği itibariyle her zaman Avrupa Birliği ve Türkiye'nin ilgisini çeken bir bölge olmuştur. Bununla beraber, son yıllarda bölge çapında geliştirilen enerji ve taşımacılık projeleriyle AB ve Türkiye'nin bölgeye yönelik politikaları yeni bir boyut kazanmıştır. Bölge, AB'nin komşuluk politikasının sınırlarının içinde yer aldığından bölgenin güvenliğini, istikrarını ve demokratikleşmesini sağlamak AB'nin çevre sınırları içinde önem verdiği başlıca amaçlarındandır. Aynı hedefle, Türkiye de doğu sınırlarında yer alan bu bölgeye yönelik çeşitli kalkınma ve bütünleşme projelerine imza atmaktadır.Bölge ülkeleri, Sovyetler Birliği'nden ayrılıp 1990'ların başlarında bağımsızlıklarını kazanmalarıyla birlikte AB ve Türkiye ile yakın ilişki kurmaya başlamışlardır. Fakat bölgede iki önemli tarihsel sorun mevcuttur: Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ çatışması ve Türkiye-Ermenistan arasında sınır problemi. Türkiye'nin özellikle Ermenistan ile tarihe dayanan sıkı bağlarının yanısıra Ermenistan'ın iddialarına ve tarihi taleplerine dayanan birtakım sorunları da mevcuttur. Sağlanan somut ilerlemelere rağmen bölgede henüz refahın ve düzenin tam olarak yerleşmediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
South Caucasus Region has always drawed attention of the European Union and Turkey, both with its strategical position and its social and cultural structure and ethnic diversity. Nevertheless, with the energy and transportation projects developed recently within the region, the policies of the EU and Turkey toward the region has gained a new dimension. Since the region is situated within the frontiers of the Neighbourhood Policy of the EU, it is one of the main targets of the EU in its immediate surroundings to provide the security, stability and democratization of the region. With the same intention, Turkey has realized various development and integration projects towards this region which is located in the eastern border of Turkey.As soon as the region countries achieved their independence in the beginning of 1990s from the Soviet Union, they started to establish close relations with the EU and Turkey. However, there are two main historical problems occur in the region: the Nagorno-Karabakh territorial conflict between Azerbaijan and Armenia and the border conflict between Turkey and Armenia. Beside the tight connections date back to history, Turkey has a set of problems with Armenia, which are mainly based upon Armenian assertations and historical demands. Despite the concrete improvements provided, it is observed that the wealth and the order has not been fully established in the region yet.