Kriz yönetimi açısından geleneksel ve sosyal medya (1999 Marmara – 2011 Van depreminin analizi)
Traditional and social media for crisis management (1999 Marmara - 2011 Van earthquake analysis)
- Tez No: 490599
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ÖZDEN CANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Depremlerin yol açtığı krizler beklenmedik zamanda meydana gelmektedir. Üzerinde yaşanılan jeolojik konumu nedeniyle Türkiye 1. Derecede deprem bölgesidir. Eski tarihlerden beri, sayısızca depremler meydana gelmiş ve geride maddi manevi büyük hasarlar bırakmıştır. Bu nedenle önlenmesi mümkün olamayan doğal afetlerin yol açtığı krizlere karşı hazırlıklı olmaktan başka çare yoktur. Araştırmada, ülkemizde meydana gelen iki büyük deprem incelenmektedir. Marmara depremi 1999 yılında medyana gelmiş ve ülkemiz açısından tarihte yaşanılan en büyük depremlerin arasına girmiştir. Van depremi ise 2011 yılında meydana gelmiş ve Marmara depremine göre şiddeti, geride bıraktığı kayıpları daha az olmuştur. Büyük depremler arasında tarihte yer edinen bu iki depremle ilgili meydana geldikleri dönemlere ait geleneksel ve sosyal medya incelemesi yapılmaktadır. Çalışmada geleneksel medya ve sosyal medyadan iki dönemde de ne şekilde yararlanıldığının üzerinde durulacaktır. Geleneksel medya sadece tek yönlü haber almak için kullanılmakta, buna karşılık sosyal medya çift yönlü bir iletişim ortamı sağlamaktadır. Bu bağlamda sosyal medya ve geleneksel medya karşılaştırılarak başarılı/ başarısız bulunulan yönleri analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The crises the earth quakes cause happen in unexpected times. Turkey is a first -degree seismic zone. Since old centuries, numerous earth quake happened and these caused a lot of pecuniary and non pecuniary damage. Theref ore, there is no way expect for guarding against the crises the rampant natural disasters cause. In this study, the most massive two earth quakes that were happened in Turkey are evaluated. Marmara Earth quake happened in 1999 anda was one of the most massive earth quakes in our country. Van earth quake also happened in 2011 anda there was less massive and loss of life in contrast with Marmara earth quake. This study is about the attitudes of traditional and social medias when the two earth quakes are occured. In thıs study, the ways that making benefit of traditional and social media are dwelle on. Traditional media is used for receiving one-way information, but social media provide dual communication area. İn thıs context, the comparative analysis is made by successful and unsuccessful aspects are analyzed.