Customer preferences on mortgage finance in Turkey: A study with conjoint analysis
Türkiye'de İPTF finansmanına ilişkin müşteri tercihleri, konsjoint analiz ile bir araştırma
- Tez No: 490600
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜN KOMŞUOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Her ülkeye etkin bir konut finansmanı sisteminin önemi, bireylerin hem konut ihtiyaçları hem de finans, inşaat ve bu pazarlarla ilgili sektörlerin geliştirilmesindeki güçlendirilmesinin taleplerini karşılama açısından önemi nedeniyle ihmal edilemez. Ülkelerde makroekonomik istikrarın sağlanamamasının başlıca nedenleri arasında, konut finansmanı sektöründe önemli bir gelişme kaydedilmiştir. En önemli gelişmelerden biri de Meclis tarafından onaylanan yeni Mortgage Yasası ile ipotek sisteminin geliştirilmesidir. Bu tezin amacı, Türkiye'de konut ipoteği sistemini analiz etmek ve konut ipoteği almaya karar verirken tüketicilerin tercih ve tercihlerini etkileyen faktörleri vurgulamaktır. Araştırma, Türkiye'de ipotek sistemine ilişkin tüketicilerin tercihlerinin derinlemesine bir analizini yapmaktadır. Veriler, birincil kaynak kullanılarak toplanmıştır. Katılımcılardan, ipotek piyasalarında önceden belirlenmiş seçeneklerin bir kombinasyonunu içeren 16 karta dayalı tercihlerin sıralanması istenmiştir. Kartlar Excel yazılımındaki Microsoft Engineering aracını kullanarak oluşturularak toplanan veriler tüketicilerin tercihleri hakkında ayrıntılı bilgi veren birleşik analiz gerçekleştirmek için kullanılmıştır. Türkiye'deki ipotek piyasası, mültecilerin sayısındaki artışla birlikte, gittikçe daha fazla sayıda kişinin kendi ikametine sahip olmaya razı olmalarıyla gün geçtikçe gelişmektedir. Bu, özellikle konut finansmanı sisteminin Türkiye'de ipotek sisteminin geliştirilmesine neden olmuştur. Dolayısıyla, bu araştırma, Türkiye'de konut finans piyasasındaki oyunculara, Türkiye'de ikamet etmeleri nedeniyle tüketicilerin tercihlerini ne almaya istekli olduklarını bilmek için önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The importance of an efficient housing finance system for every country cannot be neglected as it has its significance for meeting the demands of both the housing needs of the individuals and also the reinforcement in developing the finance, construction and the sectors related to these markets. The major reasons for being the unavailability of sources are macroeconomical and political stability in these countries, there has been a significant development in the housing finance sector of Turkey. One of the major developments is the mortgage system development along with the new Mortgage Law approved by the Parliament. The purpose of this thesis is to analyze the mortgage system in Turkey and also to highlight the factors that influence the choices and preferences of the consumers while they decide to take mortgage housing finance. The research provides an in-depth analysis of the preferences of the consumers with regards to the mortgage system in Turkey. The data was collected through primary source where the respondents were asked to provide their response based on 16 cards that contain a combination of available options in the mortgage markets for the consumer to choose from. The respondents were asked to rank each card according to their preferences. The cards were formed using the Microsoft Engineering tool on the excel software. The data collected was then used to perform conjoint analysis that provided an in depth information about the preferences of the consumers. The mortgage market in Turkey is getting developed day by day as more and more people in Turkey are willing to own their own residency along with the increase in the number of refugees. This has resulted in the development of the housing finance system especially the mortgage system in Turkey. Therefore, this research has significant importance to provide the players of the housing finance market of Turkey to know what are the preferences of the consumers are willing to take loans for owing their residency in the Turkey.