Fen bilgisi öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgisi (TPAB) öz yeterlik inanç düzeyleri ile web 2.0 uygulamaları kullanım durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between technological pedagogical content knowledge (TPACK) self-efficacy belief levels and the usage of web 2.0 applications of pre-service science teachers
  1. Tez No: 490603
  2. Yazar: BELGİN WRIGHT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DEVRİM AKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) öz yeterlik inanç düzeyleri ile Web 2.0 uygulamalarını kullanım durumlarının belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, 2017-2018 eğitim öğretim yılında Türkiye' nin altı farklı devlet üniversitesinin son sınıfında öğrenim gören 344 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”ile“Web 2.0 Uygulamaları Kullanım Durumları Anketi”ve Canbazoğlu Bilici (2012) tarafından geliştirilen“TPAB Öz Yeterlik İnanç Ölçeği”kullanılmıştır. Altı üniversitede öğrenim gören fen bilgisi öğretmen adaylarından elde edilen veriler SPSS Statistics 23 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde yüzde ve frekans değerleri hesaplanmış, T-Testi, tek yönlü varyans ANOVA testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Tamhane testi kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; fen bilgisi öğretmen adaylarının Web 2.0 uygulamalarını kullanma sıklığı, ortalama zaman ayırma, günlük hayatta ne zamandan beri kullanıdığı, eğitim amaçlı ne zamandan beri kullandığı, en sık nereden erişim sağladığı, kullanım türü ile TPAB öz yeterlik inanç durumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş ancak en sık hangi ortamda kullanıldığı ile TPAB öz yeterlik inanç durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. TPAB öz yeterlik inancı ile Web 2.0 kullanma amacı arasında yeterli bir ilişkiye rastlanmazken, popüler ve yaygın kullanılan Web 2.0 uygulamalarını kullanma arasında düşük pozitif yönlü anlamlı bir ilişki görülmüş, Web 2.0 uygulamaları kullanım algıları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının Web 2.0 uygulamalarını en çok tüketici olarak, en az ise üretici olarak kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Tüketim olarak da en çok iletişim amacıyla kullandıkları ortaya çıkmıştır. Popüler ve yaygın kullanılan Web 2.0 uygulamalarından en çok kullanılan uygulamanın arama motoru en az kullanılan uygulamanın ise blog olduğu tespit edilmiştir. Web 2.0 uygulamalarını kullanım algıları sonuçları yüksek düzeydedir ve Web 2.0 uygulamalarını kullanma açısından en yüksek algının“Web 2.0 uygulamaları eğitim kaynakları bulmama ve paylaşmama imkan tanıyor”, en düşük algının ise“Web 2.0 uygulamaları kullanıcı (tüketici) olmaktan öte, içerik üreticisi olmama imkan tanıyor”olarak tespit edilmiştir. Öğrenme öğretmede yararlanılan Web 2.0 uygulamalarından en çok kullanılanların sırayla Google drive, prezi ve yandex disk olduğu, hiç kullanılmayanların ise tellagami ve edublogs olduğu tespit edilmiştir. Fen bilgisi öğretmen adaylarının TPAB öz yeterlik inançlarının yüksek düzeyde olduğu; ölçeğin alt boyutlarında en yüksek ortalamaya sahip boyutun“pedagojik bilgi”olduğu, en düşük ortalamaya sahip boyutun ise“teknolojik bilgi”boyutunun olduğu görülmüştür. TPAB öz yeterlik inancı ile cinsiyet, kişisel bilgisayar ve internet bağlantısı sahipliği, bilgisayar kullanma düzeyi, haftada ortalama internet kullanım süresi arasında anlamlı bir ilişki görülürken mezun olunan okul ve haftalık ortalama bilgisayar kullanımı arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının Web2.0 uygulamalarını kullanma durumlarının iyileştirilmesi ile TPAB öz yeterlik inançlarının artmasına katkı sağlanacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) self-efficacy levels of pre-service science teachers with respect to variables in their use of Web 2.0 applications. A survey model has been conducted on a study group consisting of 344 pre-service science teachers attending their final year of education at 6 different state universities in Turkey during the academic year of 2017-2018. The“Personal Information Form”, the“Web 2.0 Applications Usage Situation Survey”, and the“TPACK Self-Efficacy Belief Scale”, developed by Canbazoğlu Bilici (2012), were employed. Data obtained from the study group have been analyzed with the“SPSS Statistics 23”software: percentages and frequency values have been calculated, a T-Test has been used, the ANOVA Test has been carried out, a Pearson Correlation Analysis has been conducted, and a Tamhane test has been used. According to the results of the study, a significant relationship has been found between TPACK self-efficacy beliefs and the frequency with which science teacher candidates use Web 2.0 applications, the average time spent using the applications, the amount of time they have been using these tools in their everyday lives, how long they have been using Web 2.0 applications for educational purposes, the places most frequently used for accessing the applications, and the style in which they use Web 2.0 applications. However, no meaningful relationship between the most commonly used methods of accessing Web 2.0 applications and TPACK self-efficacy belief status has been found. While no sufficient relationship with the purpose of using Web 2.0 applications and TPACK self-efficacy beliefs has been discovered, there does exist a low positively significant relationship with Web 2.0 applications which are popular and widely used. A meaningful positive relationship involving usage perceptions of Web 2.0 applications does exist. It has been found that pre-service science teachers use Web 2.0 applications mostly as consumers, and less as producers. Consumption has emerged as being primarily focused communication. It has been determined that from the popular and widely used Web 2.0 applications, the most used application is the search engine application and the least used application is the blog application. Web 2.0 application usage perception results have proven to be high. The highest perception identified was,“Web 2.0 applications allow me to find and to share educational resources”, and the lowest level of perception has been discerned as,“Web 2.0 applications allow me to be a content creator more than a consumer”. It has been found that the most commonly used Web 2.0 applications in education are Google Drive, Prezi and Yandex Disk and the ones which are never used are Tellagami and Edublogs. It has been determined that the TPACK self-efficacy beliefs of pre-service science teachers are at a high level: subdimensions of the scale have shown that“pedagogical knowledge”has the highest average, and the lowest is in“technological knowledge”. There was a significant relationship between TPACK self-efficacy beliefs and gender, personal computer and internet connection usage, level of computer use, and average internet usage per week, but no significant relationship was found between educational background and average weekly computer usage. It is considered that the TPACK self-efficacy beliefs of pre-service science teachers will be positively contributed to by developing the use of Web 2.0 applications.