Demokratik okulun işleyiş süreci: Bir örnek olay incelemesi
A case study on the structure of the democrati̇c school
- Tez No: 490629
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM KİRAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu araştırma eleştirel pedagoji alan yazınına yeni bilgiler katması, demokratik okulda yönetim süreçlerinin nasıl işlediğinin bilinmesi, okula kayıtlı öğrenci, öğretmen ve velinin yönetimdeki ve okul idaresindeki yerinin incelenmesi ve böylelikle araştırma sonunda diğer eğitim kurumlarına alternatif bir yönetim şeklinin sunulabilmesi bakımından önem taşımaktadır. Araştırmanın amacı, demokratik anlayışa dayalı olarak kurulduğu ilan edilen bir okuldaki öğrenci, öğretmen, veli, yönetici ve okulun çevresindeki bireylerin görüşlerine dayalı olarak, okulun yönetim şeklinin yapısal dinamiklerini ve bu dinamiklerin okulun üyeleri ve çevresine nasıl yansıdığını ele alarak incelemektir. Araştırma soruları şu şekildedir: 1.Demokratik okulda yönetim süreçleri hangi mekanizmalarla yürütülmektedir? 2. Demokratik yönetim ile yönetilen öğrencilerin eğitim süreçlerine ilişkin algıları nelerdir? 3. Demokratik yönetim ile yönetilen çalışanların eğitim süreçlerine ilişkin algıları nelerdir? 4. Demokratik yönetim ile yönetilen okulu tercih eden çocukların ebeveynin eğitim süreçlerine ilişkin algıları nelerdir? 5. Demokratik yönetim ile yönetilen okul çevresindeki bireylerin, eğitime ilişkin algıları nelerdir? 6.Demokratik yönetim ile yönetilen okul çevresindeki bireylerin, demokratik okula ilişkin tutumları nelerdir? 7. Demokratik okula kayıtlı çalışan, öğrenci ve velinin demokratik okulu tercih etme nedenleri ile eğitime ilişkin algıları arasında bir ilişki var mıdır? 8. Demokratik yönetim ile yönetilen okuldaki çalışan, öğrenci, velinin okul yönetimdeki ve okul idaresindeki rolleri nelerdir? 9. Demokratik okul çevresindeki bireylerin demokratik okul tutumları nelerdir? Bu çalışmada okulun çeşitli yönetimsel süreçleri iki buçuk ay boyunca incelenmiştir. Bu incelemeye ek olarak on okul çalışanı, otuz okul öğrencisi, on beş okul velisi ve okul çevresindeki on beş birey olmak üzere toplamda yetmiş kişi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. İki buçuk ay boyunca okulda gözlem yapılmış, alan notları tutulmuş, gerekli görülen yerlerde fotoğraf çekilmiş ve ses kaydı alınmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz tekniği ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okulda 4 tane yönetim mekanizması bulunduğu saptanmıştır. Bu mekanizmalar okul meclisi, ÇAÇÖ ve çemberlerdir. Okul meclisi öğrencilere sorumluluk bilinci kazandırmaktadır. Aynı zamanda; öğrenci, çalışan ve velilerin görüşlerine göre; ÇAÇÖ, öğrencilere çatışma yönetimi becerisi kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is important in terms of adding new knowledge to the critical pedagogy literature, knowing how the management processes in the democratic school are working, examining the place of the students, teachers, and parents in the school administration so that an alternative management structure can be presented to other education institutions at the end of the research. The aim of the research is to examine the structural dynamics of the school's management and how these dynamics are reflected in the members of the school and its environment, based on the opinions of the students in the school, the teachers, the parents, the administrators and the schools in a school which is declared to be founded on democratic understanding. The research questions are the followings: With which mechanisms are democratic schools being conducted? What are the perceptions of the students about the educational process? What are the perceptions of teachers about the educational process? What are the perceptions of the parents about the educational process? What are the perceptions of the administrators about the educational process? What are the perceptions of the individuals around the school about the educational process? What are the attitudes of the individuals around the school towards the school? Is there a relationship between teachers', students', parents' and administrators' reasons for choosing a democratic school and their perceptions about education? What are the roles of teachers, students, parents, and the people around the school in the school management? In this study, various administrative processes of the school were studied for two and a half months. In addition to this review, semi-structured interviews were conducted with seventy people in total, including ten school staff, thirty school students, fifteen school parentheses and fifteen individuals in the school environment. Observations were made at school for two and a half months, field notes were kept, pictures were taken where necessary and voice recordings were taken. The obtained data were evaluated by content analysis and descriptive analysis technique. According to the results of the research, three management mechanisms were found in the school: school council, ÇAÇÖ, and circles. School council has given the students responsibility. In addition; the opinions of students, employees, and parents show that ÇAÇÖ is giving students the ability to manage conflict.