Aile şirketlerinde kurumsallaşma, insan kaynakları yönetimi ve performans
Institutionalization, human resources management and performance at family companies
- Tez No: 490634
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Aile şirketleri, aynı soydan gelen aile bireyleri tarafından temelleri atılan, kar amacıyla mal veya hizmet üreten, yönetim kademelerinde aile üyelerinin yer aldığı, önemli kararların bu aile bireylerinden çıktığı ve nesilden nesle aktarılan ekonomik aktörlerdir. Ekonomide önemli fonksiyona sahip aile şirketlerinin devamlılığını sağlayabilmeleri için kurumsallaşmalarına ihtiyaç vardır. Kurumsallaşma sürecini tamamlayan ve etkili bir insan kaynakları yönetimine sahip olan işletmelerde firma performansının da arttığı söylenebilir. Bu çalışmada Aydın ilinde gıda sektöründe faaliyet gösteren bir aile işletmesinde, yönetici ve çalışanları ile yapılan odak görüşmeleri ile kurumsallaşma ve insan kaynakları yönetimi ve performans konuları incelenmiştir. Bu çalışmanın sonuncunda, aile şirketlerinin varlığını başarı ile korumaları ve gelişim gösterebilmeleri için kurumsallaşma, insan kaynakları yönetimi ve performans kavramlarının önemli bir yere sahip olduğu görülmüştür. Bu çalışma kurumsallaşma ve etkili insan kaynakları yönetiminin, firma performansını olumlu şekilde desteklediğini ortaya koymuştur. Bu çalışmadan aile şirketlerinin ülke ve dünya ekonomilerinin önemli aktörleri olduğunu, kurumsal dönüşümü gerçekleştiremeyen aile şirketlerinin serbest piyasa koşullarında gereken rekabet gücünü elde edemediklerini ve dolayısıyla büyüyemedikleri öğrenilmiştir.
Özet (Çeviri)
Family companies are economic actors who are based on family members coming from the same family, produce goods or services for profit, family members take part in the management stages, important decisions are taken from these family members and are passed on to generations. Family businesses with important functions in the economy need to be institutionalized in order to ensure their continuity. It can be said that the performance of firms in enterprises that have completed the institutionalization process and have good human resources management has increased. In this study, qualitative research questions directed to managers and employees in a family business operating in Aydın province, institutionalization and human resources management and performance were examined. In the end of this study, it was determined that institutionalization, human resources management and performance have a significant place in order to protect and develop the existence of family businesses. Moreover, institutionalization and effective human resources management have a positive impact on performance when institutionalization and an effective human resources management policy are examined. It can be argued that family companies are important actors in world economies and that family companies that can't make institutional transformation can't get strong competitive power in free market conditions and therefore can't grow.