Anne baba tutumları ile okul öncesi çocuklarda ortaya çıkan özdoyurum alışkı sorunu arasındaki ilişki
The relationship between masturbation as a habitual disorder in preschool children and the parental attitudes
  1. Tez No: 490638
  2. Yazar: MİNE AĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH SEYDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada anne baba tutumları ile okul öncesi çocuklarda ortaya çıkan özdoyurum alışkı sorununun arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu inceleme için Adana ilinde yaşayan 105 okul öncesi çocuğun anne ve babasıyla görüşülmüştür. Görüşülen 105 anne babanın 50'si çocuklarında teşhis edilen özdoyurum alışkı sorunu nedeniyle profesyonel danışmanlık veya destek hizmeti olan kişilerdir ve bu aileler çalışmamızın olgu grubunu oluşturmaktadır. Geri kalan 55 anne baba ise alışkı sorunu hikâyesi için profesyonel danışmanlık veya destek hizmeti almayan ve çalışmamızdaki kontrol grubunu oluşturan kişilerdir. Araştırma verileri, anne babalar doldurtulan Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Alışkı Sorunları Belirleme Bilgi Formu kullanılarak elde edilmiştir. Çalışma gruplarına göre duygu bozukluğu türleri ve görülme sıklığı oranları olgu ve kontrol gruplarında sırasıyla kaygı duygu bozukluğu için %42 ve %10,9, korku duygu bozukluğu için %28 ve %16,4, dikkat eksikliği duygu için %42 ve %27,2, hiperaktivite duygu bozukluğu için %72 ve %38,2, içe dönüklük duygu bozukluğu için %68 ve %29,1, saldırganlık duygu bozukluğu için %74 ve %63,6'dır. Çalışma gruplarına göre alışkı bozukluğu türleri ve görülme sıklığı oranları olgu ve kontrol gruplarında sırasıyla özdoyurum alışkı bozukluğu için %100 ve %0, kekemelik alışkı bozukluğu için %86 ve %70,9, tik alışkı bozukluğu için %86 ve %74,5, tırnak yeme alışkı için %66 ve %47,3, altını ıslatma alışkı bozukluğu için %70 ve %58,2, dışkı kaçırma alışkı bozukluğu için %80 ve %63,6, yeme alışkanlığı alışkı bozukluğu için %44 ve %47,3'tür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to examine the association between habitual problems, namely masturbation in preschool children and parental attitudes. Our sample consisted of the parents of 105 preschool children attending different preschools in Adana, Turkey. 50 of these parents are making of the case group whose members seek professional counseling for the treatment of their children who suffer from masturbation or other habitual disorders. The rest of the parents (55 in total) are making of the control group whose members have no behavioral or habitual disorder stories at all. Parents were asked to complete the Personal Information Form, the Parental Attitude Research Instrument and the Child-behavior Checklist which helps determining habitual and behavioral disorders. Statistical analysis reveal that different types of behavioral disorders and their frequency in case group members and respectively in control group members are rated as follows: anxiety disorder 42% vs. 10,9%; fear disorder 28% vs. 16.4%; attention deficit disorder 42% vs. 27,2%; hyperactivity disorder 72% vs. 38,2%; introversion disorder 68% vs. 29,1% and finally aggression disorder 74% vs. 63,6%. With respect to different types of habitual disorders and their frequency in case group members and respectively in control group members, statistical analysis demonstrate the following results: masturbation disorder 100% vs. 0%; stuttering disorder 86% vs. 70,9%; tic disorder 86% vs. 74.5%; onychophagia (nail biting) disorder 66% vs. 47,3%; sleepwetting disorder 70% vs. 58,2%; encopresis disorder 80% vs. 63.6% and finally eating disorder 44% vs. 47.3%. As can be clearly seen in the figures above, statistically there is a significant difference between the case group and control group regarding the frequency of attention deficit disorder, hyperactivity disorder and introversion disorder which are listed under behavioral disorders.