Anne baba tutumları ile çocuğun sosyalleşme süreci arasındaki ilişki: Okul öncesi örneği
The relationship between parental attitudes and the child's socialization process: Pre-school sample
- Tez No: 525392
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çocuğun ilk sosyal ortamı ailesidir. Anne-baba tutumları sosyalleşmenin ilk şekillenme aşamasında ortaya çıkan unsurlar olmaları nedeniyle son derece önemli olmaktadır. Bu çalışma anne-baba tutumunun çocuğun sosyalleşme süreci üzerindeki ilişkisini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar baskıcı, disiplinli ve otoriter anne-babaların genel olarak çocuklar üzerinde olumsuzluklara sebep olduğunu, çocuğun içine kapanık olmasını, demokratik ebeveynlerin ise olumlu etkilere sahip olduklarını, çocukların sosyal gelişimlerinde olumlu etkileri ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The child's first social environment is his family. Parental attitudes are extremely important because socialization is the first step in shaping. This study was conducted to reveal the relationship of parental attitude on the socialization process of the child. The results of the study show that positive effects of repressive, disciplined and authoritarian parents on children's negativities in general, deprivation of children and democratic parents of positive effects on children's social development.