Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması suçu ile çocuğun teslimi emrine muhalefet
Kidnapping and detention of a child with delivery of the child is dealt
- Tez No: 490637
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
“Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması”suçu Türk Ceza Kanunu'nun 234.maddesinde üç fıkra halinde düzenlenmiş olup, bu maddenin 1. ve 2. fıkrasında suçun velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya baba ya da üçüncü derece kan hısımları tarafından işlenebileceği belirtilmiştir. 3. fıkrasında ise, kanuni temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu yanında tutma ve bildirimde bulunmama biçiminde iki farklı türde suç tipi düzenlenmiştir.1. ve 2. fıkrada düzenlenmiş olan suç, niteliği itibariyle özgü suçtur. Buna karşılık,“Çocuğun teslimi emrine muhalefet”fiili ise, İcra ve İflas Kanunu'nun Onaltıncı Bap Cezai Hükümler Bölümünde 341. maddesinde düzenlenmiştir. Anılan fiili çocuk teslimi hakkındaki ilamın veya ara kararın gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini veya çocukla kişisel ilişki kurulmasını engelleyen kişinin işleyebileceği belirtilmiştir. Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenmiş olan“çocuğun kaçırılması ve alıkonulması”suçu ile İcra ve İflas Kanunu'nda düzenlenmiş olan“çocuk teslimi emrine muhalefet”fiili birbirine benzemekle birlikte, unsurları itibariyle farklılıklar göstermekte, failler ve mağdurlar yönünden uygulamada birbirine karıştırılan iki ayrı suç ve fiil olarak karşımıza çıkmaktadır. Tez çalışmasında, öncelikle çocuk kavramı, çocuk kavramının ortaya çıkışı ve yasal temelleri ile anlatılmış, sonrasında ise her iki fiil tüm unsurları ile ayrıntılı olarak incelenmiş benzerlikler ve farklılıklar ortaya konulmuş ve ilgili konularda yeni görüşler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Article 234 on Crime on Kidnapping and Detention of a Child under Offenses Against Family Order. The offense of kidnapping and detention of the child has been arranged in three paragraphs of Article 234 of the Turkish Criminal Code and it has been stated that this article can be processed by parent or third degree blood relatives taken from the first and second paragraphs of this article. In the third paragraph, two types of criminal types are organized in the form of not keeping the child leaving the house besides the information or the consent of the legal representative, and not being informed. The offense regulated in paragraphs 1 and 2 is a specific offense in its nature. On the other hand, delivery of the child is dealt with in Article 341 of the Execution and Bankruptcy Act, if the opposition is the act. It has been stated that the act or interim decision on the actual delivery of the child may not be carried out properly or may be carried out by someone who is prevented from establishing a personal relationship with the child. The fact that the child abduction and opposition act regulated in the Law on Enforcement and Bankruptcy and the kidnapping and detention of the child regulated in the Turkish Penal Code are similar to each other but their elements are different in terms of the judicial procedure and therefore there are two separate offenses and the verb type is antagonistic.