Tepkisel ve proaktif pazar odaklılığın yeni ürün başarısına etkileri
The effects of responsive and proactive market orientation to the new product success
  1. Tez No: 490703
  2. Yazar: TUĞÇE EZGİ SOYALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara ve İstanbul illerindeki devlet üniversitelerinin bünyesinde yer alan teknoparklarındaki küçük, orta ve büyük ölçekli teknoloji işletmelerinin proaktif ve tepkisel pazar odaklı olmanın yeni ürün başarılarına olan etkilerini tespit etmektir. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, pazar odaklılık kavramına, pazar odaklılığın market driven ve market driving kavramları ile olan ilişkisine, pazar odaklılık kavramının farklı araştırmacılar tarafından farklı ölçeklerle ölçülmesine; ikinci bölümde, pazar odaklılık boyutları olan proaktif ve tepkisel pazar odaklılığın ne olduğuna, aralarındaki farklılıklara, proaktif pazar odaklılığın ilişkili olduğu diğer kavramlara (yeni ürün geliştirme performansı, inovasyon, işletme performansı); üçüncü bölümde ise proaktif ve tepkisel pazar odaklılık ile ilgili yapılmış tüm akademik çalışmaların kısa bir özetine yer verilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise araştırma metodolojisine ilişkin bilgiler, veri toplama yöntemi, kullanılan ölçekler, istatistiksel analizler ve bulgular yer almaktadır. Çalışmanın teorik bölümünde ortaya atılan hipotezler, Ankara ve İstanbul illerindeki devlet üniversitelerinin teknoparklarındaki toplam 207 işletmeden (cevaplayıcılar, işletmelerin pazarlama müdürü, satış müdürü veya genel müdürlerinden oluşmaktadır.) toplanan verilerle test edilmiştir. Yapılan araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda, proaktif pazar odaklılığın, tepkisel pazar odaklılığın ve bürokratik organizasyon yapısının yeni ürün başarısına olan etkileri ortaya konmuştur. Anahtar Kelimeler : Pazar odaklılık, proaktif pazar odaklılık, tepkisel pazar odaklılık, yeni ürün başarısı, ürün yeniliği, bürokratik organizasyon yapısı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the impact of small, medium and large scale technology enterprises in technoparks located in the state universities of Ankara and Istanbul on proactive and responsive market orientation on new product success. The study consists of four main parts. In the introduction, we focus on the concept of market orientation, market orientation is related to market driven and market driving concepts, the concept of market orientation is measured by different researchers at different scales; in the second part, we will look at what the proactive and responsive market orientation of market orientation dimensions are, the differences between them, the other concepts related to proactive market orientation (new product development performance, innovation, business performance); and in the third part, a brief summary of all academic studies on proactive and responsive market orientation has been included. In the fourth part of the study, information on research methodology, data collection method, used scales, statistical analyzes and findings are included. The hypotheses put forward in the theoretical part of the study have been tested with a total of 207 operations (respondents are the marketing manager, sales manager or general manager of the businesses) in technoparks of state universities in Ankara and Istanbul. In the direction of the findings obtained from the research, proactive market orientation, responsive market orientation and bureaucratic organizational structure have demonstrated the impact of new product success. Key Words : Market Orientation, proactive market orientation, responsive market orientation, new product success, product innovation, bureaucratic organizational structure.