Genel Kamu Hukuku yönünden beslenme hakkı
Right to food in terms of the General Public Law
  1. Tez No: 490731
  2. Yazar: EBRU ERDEN ATAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Yeterli beslenme bir insan hakkıdır. Günümüzde çok sayıda insan savaşlar, kıtlık ve yoksulluk nedeniyle açlık çekmektedir. Yeterli maddi gücü olup gıdaya ulaşabilen kesim ise, gerçek gıda olup olmadığı sorgulanabilir, çok uluslu şirketlerin ürettiği endüstriyel ve/veya genetiği değiştirilmiş tarım ürünlerini tüketmek zorunda bırakılmaktadır. Uygulanan endüstriyel tarım yöntemleri toprağa, suya ve çevreye zarar vermektedir. Sürdürülemez olan bu sistem gelecek nesillerin de beslenme hakkını tehdit etmektedir. Yeterli beslenme hakkının varlığına ilişkin toplumsal bilincin oluşturulması, insanların gıdanın nereden geldiğini sorgulaması ve tüketimini bu bilinçle yapması gerekmektedir. Bu bağlamda, dünyada gıda arzını kimlerin yönettiğinin ve yoksullukla gelen açlığın neden kaynaklandığının bilinmesi önemlidir. Söz konusu çalışma bu bilinme isteğinden yola çıkarak yeterli beslenme hakkını incelemekte olup, üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Adequate nutrition is a human right. A rather high number of human beings suffer today from hunger due to the wars, famine and poverty. People who can pay for and obtain food on the other hand are forced to consume products, which questionably qualify as food and are manufactured by multinational corporations with industrial and/or GM farming methods. Industrial farming methods are harmful to the soil, water and environment. This unsustainable system threatens the right to food of future generations as well. What is needed therefore is a new level of social consciousness in which people understand the right to adequate nutrition and question where food comes from. In this context, it is important to know who really controls food supplies in the world and define the reason why and how this hunger coming along with poverty originates. This study examines the right to adequate nutrition in the light of this need to know this reason and consists of three parts.