Manas destanı çerçevesinde Türk destanlarında Türk ordu teşkilatına dair izler
Clues about Turkish army organisation in manas epic
  1. Tez No: 490732
  2. Yazar: ASIM ŞİŞİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN YAĞMUR GÖMEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Destan, geçmişe dair bilgileri aktaran önemli bir kültür taşıyıcısıdır. Biz de bu fikir doğrultusunda Kırgızların askeri mirasını incelemek için Manas Destanı'nı merkeze alarak çeşitli sahalarda derlenmiş Türk destanlarındaki askeri kültürü ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın temel hedefi bu destanlar arasındaki benzerlikleri Türk tarihinin çeşitli zamanlarında kurulmuş ve önemli bir yer edinmiş bilhassa Türkistan bölgesinde faaliyet gösteren Türk devletleriyle eşleştirmekti. Bu sırada ortaya çıkan en büyük sorun ise Kırgızların dört mevsim konar-göçer kültürü sebebiyle diğer pek çok Türk boylarından ayrılmasıydı. Günlük hayatlarındaki bu farklılaşma Kırgızların devlet hayatında da önemli tesirler bıraktığı için, kurumsal anlamda eski konar-göçer Türk devletleri onlara daha uyumludur. Biz de çalışmamızı bu yönde sürdürerek Kırgızlar ile Türk devletleri arasındaki kurumsal yapıyı destanlar üzerinden tanımlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Epic is cultural carrier that transmits important information. In order to examine the military legacy of the Kyrgyz people, taking the Manas epic as the center and other Turkic epics compiled from various fields, we tried to reveal the military culture in Turkish military organization. Our primary objective is to match the significant resemblances among Turkic states, particularly in Turkistan. Along the research the biggest complication is Kyrgyz nomads that differ from other Turkic tribes because of their nomadic culture. As a result of this differentiation in nomadic life, Kyrgyz nomads' institutionalization are more coherent to old nomadic Turkic states. We continued our research in this route and tried to define the institutional structure between Kyrgyz and Turkic states through epics.