Hayrettin İvgin'in Manas romanında Kırgız folkloru
Kirghiz's folklore in Manas epic editted by Hayrettin İvgin
- Tez No: 533417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türk destan geleneği içinde Kırgız Türklerine ait, hacmi bakımından dünyanın en büyük destanı olan Manas Destanından yola çıkılarak kaleme alınmış olan Manas romanı, Eski Türk destanlarından ve mitolojisinden izler taşımaktadır. Manas romanı, Orta Asya Türk tarih ve medeniyetine ait hatıraları ve malzemeleri ihtiva etmesi sebebiyle, yalnız Kırgız Türklerinin değil, bütün Türk boylarının abide niteliğinde dev bir eseridir. Manas romanı, Manas destanının esasında kaleme alınmış ve yazar destanın dünyasını tümüyle romanına ilmek ilmek işlemiştir. Tezde romana bağlı Kırgız kültürü, varlığı, belirlediğimiz başlıklar çerçevesinde ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu tarihî kültür ve birikiminin günümüz Kırgız toplumundaki yansımalarına da değindik. Manas destanı, bu destanla ilgili yapılan araştırma ve incelemeler Kırgız kültürü, folkloru kısaca maddi ve manevi değerleriyle ilgili çalışmalar genel malzememizi oluşturdu. Çalışmamızın Manas destanıyla ilgili araştırmaları ve Kırgız kültürünün tanıtımına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu konuyla ilgili doktora ve yüksek lisans tezleri, ilgili kitaplar, dergiler ve makaleler temin edilerek incelemeye kaynak olmuştur. Sonuç olarak tezde, Manas romanında yer alan Kırgız kültürü ile ilgili kısımlar ele alınarak Kırgızların kültür birikimi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Manas novel, belonging to the Kyrgyz Turks in the Turkish epic tradition, was taken from the world's greatest epic of the World by the way of Manas Epic, carrying traces of ancient Turkish epics and mythology. The Manas novel is a gigantic work of monumental quality not only of the Kyrgyz Turks, but of all Turkish sides, as it contains memorabilia and materials belonging to the Central Asian Turkish history and civilization. Manas novel is based on the story of Manas epic and the writer has the whole world of the epic in the process of stitching to the novel. The Kyrgyz culture connected with the thesis in the novel has been examined in detail in the context of the titles we have determined. We have also touched on the reflections of this historical culture and accumulation in today's Kyrgyz society. The legend of Manas, the researches and examinations made about this epic Kyrgyz culture, folklore, briefly the material and spiritual values about the work of our general material created. We think that our work will contribute to the promotion of Kyrgyz cultural studies and research on the Manas epic. The related doctoral and higher degree theses have been the source of the review by providing relevant boks, journals and articles. As a result, in the thesis, the sections related to the Kyrgyz culture in the Manas novel were discussed and the cultural accumulation of the Kyrgyz was tried to be revealed.