Necip Fazıl Kısakürek'in Esselam Mukaddes Hayattan Levhalar adlı eserindeki hadislerin değerlendirilmesi
An Evaluation of Hadiths Placed in The Book Esselam Mukaddes Hayattan Levhalar (Tablets From The Sacred Life Upon Peace) by Necip Fazıl Kısakürek
- Tez No: 490747
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tez bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, bu araştırmada izlenen metot ve kullanılan kaynaklar hakkında bilgi verdik. Tezin birinci bölümünde Necip Fazıl'ın hayatı, eserleri, fikirleri, dine bakışı ve dindarlık anlayışı, yaşadığı dönemin dînî, fikrî ve sosyal yapısı ve Necip Fazıl'ın hadis ilmi hakkındaki görüşleri ele alınmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise Necip Fazıl'ın Esselam Mukaddes Hayattan Levhalar adlı eserindeki hadislerin değerlendirmesi yapılmış, ana kaynakları gösterilmiş, sahabi ravileri belirtilmiş ve onlar hakkında bilgi verilmiştir. Hadislerin sıhhat durumları da belirtilmiş ve tüm bunlar çalışmanın sonunda şematik olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of one introduction and two other parts. In the introduction part, it is informed regarding the method that is applied and the references used in the research. In the first part of the research, it is discussed that Necip Fazıl's life, books, ideas, his perspective on the religion, his understanding of piety, the religious and the social structure of the period in which he lived and his thoughts about the hadith lore. In the second part of the research, hadiths placed in the book Esselam Mukaddes Hayattan Levhalar (Tablets From The Sacred Life Upon Peace) Necip by Fazıl Kısakürek are evaluated, the main resources of them are indicated and the companion-narrators of them are denoted. Authenticities of the hadiths are also denoted and all these findings are displayed in a schematic phase in the end of the study.