Mimar Sinan'ın çinili bir eseri: Eminönü Rüstem Paşa Cami
A tiled monument of Sinan the architect: Eminönü Rüstem paşa Mosque
- Tez No: 490748
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜSTEM BOZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 404
Özet
“Mimar Sinan'ın Çinili Bir Eseri: Eminönü Rüstem Paşa Cami”adlı bu tezin konusunu oluşturan, Türk–İslâm çini ve seramik sanatının en önemli gruplarından olan İznik çinilerinin kullanıldığı Eminönü Rüstem Paşa Cami, sadece İznik çinilerinin kullanımı ile değil bu kullanımdaki zenginliği, motif ve kompozisyon bakımından çeşitliliği ile de farklı bir yere sahiptir. Çinilerin, ilgili alanın teknik ve terminolojisi ile sanat tarihi yöntemleri kullanılarak tanımlanmaları; kapladıkları yüzeyler, kompozisyonlar, motifler, renk ve üslupları göz önünde bulundurularak değerlendirilmesinin yapılması; diğer Mimar Sinan yapılarından örneklerle karşılaştırarak kompozisyon–yüzey ilişkilerinin araştırılması ve incelenmesi; Mimar Sinan'ın bu cami için uygulamış olduğu süsleme tasarımı, bu tezin konusunu oluşturmaktadır. İznik çini sanatının gelişimi içerisinde değerlendirilerek Türk–İslâm çini sanatındaki yerinin ortaya konulmasına ve bir bütün olarak Mimar Sinan'ın burada uyguladığı tasarımın anlaşılmasına katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
The Eminönü Rüstem Paşa Mosque, which is the subject of this thesis named“A Tiled Monument of Sinan the Architect: Eminönü Rüstem Paşa Mosque”, is where the Iznik tiles, one of the most important groups of Turkish-Islamic tile and ceramic arts are used, has a specific place not only because of this usage of the Iznik tiles, but also the vast use of them in the mosque, the various types of motifs and compositions. The descriptions of the tiles with the help of related field's terminology and art history methods; their evaluation in accordance with the revetment areas, compositions, motifs, color and styles; researching the revetment areas and composition relations in the view and comparisons of samples from other Architect Sinan monuments; the decorating designing of Sinan the Architect, are subjected to this thesis. Their place will be determined in the Turkish-Islamic tile art with their evaluation among the Iznik tile art development and understanding will be reached about Architect Sinan's designing in completeness within this monument.