Kent parkların antropolojik açıdan değerlendirilmesi: Ankara örneği
Evaluation of urban parks in anthropological perspective: Case of Ankara
- Tez No: 490746
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Kamu Yönetimi, Anthropology, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik ve Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kentlerin temel bileşenlerinden birisi olan parklar, kent sakinleri ile doğa arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Kentlerin kalabalıklaşması ve çevresel olarak kirlenmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan kent parklarının varlığı, sanayi devrimi sonrasında olduğu gibi günümüzde de önemini korumaktadır. Ülkemizde kent parklarının tarihi çok eskiye uzanmamaktadır, Cumhuriyet Dönemi ile birlikte modernleşmenin ve yeniden yapılanmanın adımları Ankara'da parkların da yardımıyla atılmaya başlanmıştır. Araştırmanın konusunu Ankara'da yer alan Altınpark, Gençlik Parkı, Göksu Parkı ve Seğmenler Parkı oluşturmaktadır. Araştırmanın amaçlarından biri, Ankara'daki kent parklarının kullanımının belirlenmesidir. Kullanıcı memnuniyeti anketi 1091 (533 erkek ve 558 kadın) kullanıcıya uygulanmıştır. Araştırma sonucunda kullanıcıların parklara genelde kendi araçlarıyla geldikleri ve ulaşım süresinin 15-30 dakika sürdüğü belirlenmiştir. Kullanıcıların parklara arkadaşları veya aileleri ile geldikleri ve parklarda 1-3 saat kaldıkları saptanmıştır. Parkların tercih edilme nedenleri, doğada vakit geçirmek, dinlenmek, arkadaşlarla buluşmak gibi rahatlatıcı faktörlere bağlıdır, bu nedenle kullanıcılar parklara geldiklerinde kendilerini mutlu, huzurlu ve özgür hissetmektedirler. Kullanıcılar, kültürel etkinlikleri ve otoparkları yetersiz bulmakta ve parkların daha temiz ve bakımlı olmasını istemektedirler. Araştırmanın diğer bir amacı parklarda kullanılan donatıların TSE standartlarına uygunluğunun belirlenmesidir. Araştırma sonucunda parklarda kullanılan aydınlatmaların TSE standartlarına uygun olduğu ancak bazı oturma birimlerinin ve çoğu çöp kutularının standartları karşılayamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The parks, which are the one of the fundamental components of urbans, play a role a bridge between urban residents and nature. The presence of urban parks, which have emerged a result of crowding and environmental pollution of cities, remains as important today as it was after the industrial revolution. The history of urban parks in Turkey does not extend very much to the past. The steps of modernization and restructuring in the Republican Period were started with the help of parks in Ankara. The subject of this research involved Altınpark, Gençlik Park, Göksu Park ve Seğmenler Park, which are located in Ankara. One of the purpose of this study was to determine the use of urban parks in Ankara. The user satisfaction survey was applied to 1091 users (533 male and 558 female). The result of the research, indicated that the users usually came to the parks with their own vehicles and the transportation time is 15-30 minutes. Additionally, it was determined that the users came to the parks with their friends or family and stayed for 1-3 hours in the parks. The reasons for preferring parks depend on relaxing factors, such as spending time in nature, resting and meeting friends, which makes them feel happy, peaceful and free in the parks. However, users consider that cultural activities and parking lots were inadequate and want the parks to be cleaner and well maintained. Another purpose of this study was to determine the sustability of furniture used in the parks to the TSE standards. As a result of the research, it was determined that the lighting used in the parks was suitable to the TSE standards but some benches and most of the trash cans were not meet the standards.