Borçlar Kanununa göre anahtar teslimi inşaat sözleşmesi
Turnkey construction contracts according to code of obligations
  1. Tez No: 137468
  2. Yazar: AYŞE DİCLE ERGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Küreselleşen dünyada inşaat sektörü çok hızlı bir şekilde gelişmekte ve ülke sınırlarını aşarak uluslararası bir boyut kazanmaktadır. Günümüzde ufak bir ev yapımından büyük bir termik santral veya olimpik bir tesis yapımına kadar pekçok şey inşaat sözleşmesinin kapsamına dahildir. Anahtar teslimi inşaat sözleşmeleri ivazlı, tam iki tarafa borç yükleyen, edim sonucu dikkate alındığında ani edimli sözleşmelerdir. Taraflarını müteahhit ve iş sahibinin oluşturduğu bu sözleşmelerde müteahhit taraf gerçek kişiler, çeşitli iş ortaklıkları ya da şirketleri olurken, iş sahibi tarafında genellikle kamu kuruluşları yer alır. Bu sözleşmeler inşaat sözleşmelerinin bir türünü teşkil etmekte, fakat inşaat sözleşmelerinin genel niteliğinden farklı olarak, istisna sözleşmesi olarak değil bir tip sözleşme (sui generis) olarak nitelendirilmektedir. Şöyle ki, içinde özellikle istisna sözleşmesine özgü özellikler taşımak ve ağırlıklı olarak istisna sözleşmesinin unsurlarını ihtiva etmekle birlikte, istisna sözleşmesinde farklı olarak müteahhit tarafından iş sahibine karşı işin sözleşmeye uygun olarak yerine getirilmesine ilişkin garanti verilmesi, tesisi devralacak personelin eğitime tabi tutulması, teknoloji transferinin sağlanması... gibi ek yükümlülükler sözkonusu olmaktadır. Bu sözleşmelerde götürü (sabit) bir bedel uygulanmakta, işin daha az veya daha fazla masrafla tamamlanması halinde müteahhide verilecek ücret değişmemektedir. Bununla birlikte bazı istisnai koşullar saklıdır. Ayrıca, anahtar teslimi olarak üstlenilen inşaat işlerinin özel uzmanlık gerektirmeleri nedeniyle, müteahhidin konularında uzmanlaşmış alt müteahhitlerle (taşeron) işbirliği yapması bir zorunluluk arzetmektedir. Diğer yandan anahtar teslimi sözleşmelerin finansmanı özel önem arzetmekte, sözleşmenin esasını teşkil eden götürü bedel uygulaması uluslararası finansman bulunmasında kolaylık sağlamaktadır.İnşa eserinin yapımına başlanmasından itibaren anahtarın teslimine kadar geçerli olmak üzere müteahhit tüm risklere karşı sigorta yaptırmakta, diğer yandan akdi ve haksız fiil sigortaları ve toplumsal risklere karşı sigortalar yapılmaktadır. Uyuşmazlıkları çözümüne ilişkin olarak, uyuşmazlığın ülke mahkemelerinde görülmesi, alternatif çözüm yolları ya da tahkime gidilmesi mümkündür. Son olarak inşaat sözleşmelerine özgü zamanaşımı süreleri anahtar teslimi inşa edilen eserlerde de uygulama alanı bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within our global world the construction sector develops very fast and acquires an international dimension through passing over the national frontiers. In today's world many things are considered within the scope of construction contracts beginning from building a small house to constructing a huge thermic power station or an Olympic facility. Turnkey Construction Contracts are onerous, bilateral, (when the conclusion of the contractual obligation is considered) instantaneous contracts. In these contracts the parties are the constructor and the owner. The constructor party generally consist of real persons, various joint ventures or companies while the owner is generally public bodies. These contracts generally constitute a type of construction contracts; however different from the general qualification of construction contracts, they are considered as a typical (sui generis) contract but not a job contract In this manner, although it (Turnkey Contract) includes qualifications and main elements of job contracts, different from job contracts, some additional obligations are charged on the constructor such as giving a guarantee regarding the performance of the work in line with the contract, training the personnel who will take over the facility, providing technology transfer...etc. A lump sum price shall apply in these contracts. The wage to be paid to the constructor does not change in case that the work is completed with a less or more expense. However, some extra ordinary circumstances are reserved In addition, due to the fact that the construction works, which are undertaken on turnkey basis requires special proficiency, co-operation of the constructor with the sub contractors who are specialized in their areas constitutes a necessity.On the other hand the financement of the Turnkey Contracts constitutes a special importance and lump-sum price implementation which is the core of the contract facilitates finding an international financial supply. The constructor has the insurance made against all risks being valid during the period beginning from the construction of the building till the delivery of the key. In addition, the contractual insurances and insurances against torts and social risks are made. With regard to the settlement of disputes it is possible for the dispute to be solved before national courts and also alternative ways of dispute settlement or arbitration are also possible to apply. Moreover the lapse of time periods of construction contracts shall be applicable for the works which are built on turnkey basis. İİ ^4* iğ,v