Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre hakem kararlarının iptali
The setting aside action of arbitral award according to Turkish Civil Procedure Law
- Tez No: 490754
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TAŞPINAR AYVAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 439
Özet
Hakem kararı, mahkeme kararlarına denktir ve mahkeme kararlarında olduğu gibi benzer etkilere sahiptir. Bu durum, hakem kararının belli bir dereceye kadar denetlenmesini gerektirmektedir. Bu denetim için, iptal davası kabul edilmiştir. Bununla birlikte, iptal davasındaki temel prensip, mahkemenin hakem kararını esastan denetlemesini engellemektedir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için, hakem kararının iptali sebepleri kanunda sınırlı olarak belirtilmiştir (HMK m. 439). Bu çalışmada, Türk Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre hakem kararlarının iptali incelenmiştir. Konunun anlaşılmasını sağlamak amacıyla tahkimin tanımı, niteliği ve Türk hukukunda düzenlenişi ile hakem kararı kavramı, iptal davasına tâbi olan kararlar ve hakem kararının etkileri üzerinde durulmuştur. Ayrıca, iptal davasının amacı, hukuki niteliği ve iptal sebepleri incelenmiştir. Bu sebepler, hakem kararının iptali sonucunu doğuracağı için, her bir iptal sebebi üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur. Son olarak, iptal davasına ilişkin usul hükümleri ile iptal davasının sonuçları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Arbitral awards are equal to the decisions of the court and have similar effects to the court decisions. This situation requires the control of the arbitral award to a certain extent. For this control, setting aside action has been adopted against the arbitral awards. Besides, the main principle of setting aside actions is that the court is not entitled to review the merits of arbitral awards. For that reason, upon examination of the grounds listed in article 439 Civil Procedure Code. In this study, setting aside of arbitral awards are scrutinised according to Turkish Civil Procedure Code. To provide an understanding of the subject, the definition of, the legal nature of and arrangement of the arbitration in Turkish law, as well as the definition of arbitral award and arbitral awards that may be subject to setting aside action are examined. In addition, the purposes of the setting aside action, the legal nature of the setting aside action and grounds for setting aside are discussed. Each ground for setting aside has been examined in detail as these grounds will lead to setting aside of the arbitral award. Finally, the procedural provisions of the setting aside action and the results of the setting aside action have been analysed in detail.