İzmir Demir Çelik limanı ve Batılimanı iskeletlerinin paleoantropolojik analizi
Paleoanthropological analysis of İzmir Demir Çelik Limani and Batılimani skeletons
- Tez No: 490755
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKSİN GÜLEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada İzmir Arkeoloji Müzesi tarafından İzmir Aliağa'da bulunan Kyme antik kentinin güney nekropolüne ait olduğu düşünülen İzmir Demir Çelik Limanı ve Batıçim'e ait arazilerde yapılan kurtarma kazılarından ele geçen 745 iskelet paleodemografik ve paleopatolojik açıdan incelenmiştir. Toplumu oluşturan bireylerin 98'i bebek ve çocuktur. Erişkinliğe geçiş ve dolayısıyla cinsiyet tahmini yapılacak yaş 18 olarak belirlenmiştir. Cinsiyet tahmini yapılan 467 erişkin bireyin 223'ü erkek, 244'ü kadındır. Yaş tahmini yapılan 568 birey 14 bebek, 84 çocuk, 185 genç erişkin, 240 orta erişkin ve 86 yaşlı bireyden oluşmaktadır. Hem cinsiyet hem yaş tahmini yapılabilmiş erişkin bireylerde, yaş grupları açısından en yoğun birey sayısı orta erişkin erkekler (108) ile genç erişkin kadınlarda (107) görülmektedir. Makroskobik gözlemle yapılan paleopatolojik analiz sonucu toplumda çok düşük düzeyde anemiye rastlanmıştır. Az sayıda kırık ve osteofitin yanı sıra bir bireye ait farklı omurlarda tek yapışık blok vertebra ve çoklu blok vertebra gözlemlenmiştir. Ayrıca kafatasının iç kısmında yer alan ve etiyolojisi her ne kadar torasik enfeksiyonlara bağlansa da üzerinde çalışmaların devam ettiğinin bildirildiği Serpens Endocrania Symmetrica (SES), Multiple Epiphysial Dysplasia (Çoklu Epifiz Displazisi) ve bir bireyin frontalinde kesici delici alet yaralanması izi gibi patolojiler tespit edilmiştir. Birey sayısı ile gözlemlenen patolojiler karşılaştırıldığında toplumun sağlık durumunun iyi olduğu söylenebilmektedir. İDÇ-BTL toplumunun iki farklı alanda farklı zamanlarda yapılan kazılardan ele geçen iskeletlerden meydana gelmesi nedeniyle toplumu oluşturan iki grup ayrı ayrı da incelenmiştir. Bunun sonucunda her iki grupta da bebek ve çocuk oranı, ölüm yaşı ortalamaları, yaşam beklentisi, hayatta kalma olasılığı ile cinsiyetlere ve yaş gruplarına göre ölüm oranları dağılımında farklılıklar olduğu görülmüştür. Ayrıca toplumun sosyoekonomik ve paleodemografik yapısının daha iyi anlaşılması amacıyla veriler mezar tipleri ve mezar buluntuları ile birlikte de incelenmiş; bölgenin ve dönemin gelenekleri ile paralellik gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, 745 skeletons were examined in terms of paleodemographic and paleopathological aspects which are recovered by İzmir Arkeoloji Museum in İzmir Demir Çelik Limanı and Batıçim's areas. These areas belongs to Kyme southern necropolis. 98 of the individuals forming the society are infants and children. In this study the age at which transition to adulthood and thus sex is to be estimated is 18 years. Of the 467 adult individuals whose sex was estimated, 223 were male and 244 were female. The estimated age of 568 individuals consisted of 14 infants, 84 children, 185 young adults, 240 middle adults and 86 elderly individuals. In adult individuals, both sexes and ages can be estimated, the highest number of individuals in terms of age groups is seen in middle-aged men (108) and young adult women (107). The palaeopathological analysis with macroscopic observation revealed that cribra orbitalia was found in two individuals and porotic hyperostosis in one individual. A small number of fractures and osteophytes as well as single block vertebrae and multiple block vertebrae were observed in different vertebrae of an individual. In addition, Serpens Endocrania Symmetrica (SES), located on the inside of the skull and reported to continue to work on etiology although it is linked to thoracic infections, as a congenital disease multiple epiphyseal dysplasia and traces of a perforator-tool injury in the frontal area of an individual were observed. When the number of individuals and the pathologies observed are compared, it can be said that the society is healthy. Two groups constituting the society were examined separately because the İDÇ-BTL community was formed from skeletons uncovered from excavations made at different times in different areas. As a result, in both groups, it was seen that the distribution of infant and child ratio, death age average, life expectancy, likelihood of survival and death rates according to sex and age groups were different. In addition, in order to better understand the socioeconomic and palaeodemographic structure of the community, the data were also examined with grave types and grave finds; observed to they are parallel to the region and traditions of the period.