Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre tahkim
Arbi̇trati̇on accordi̇ng to The Code of Ci̇vi̇l Procedure
- Tez No: 396696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
“Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na Göre Tahkim”adlı bu çalışmada öncelikle tahkimin tanımı, hukuki niteliği, türleri, olumlu ve olumsuz yönleri, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden farklılıkları incelenmiştir. Daha sonra tahkim sözleşmesi, hakem sözleşmesi ve hakem- bilirkişilik kurumu ele alınmıştır. Çalışmanın devamında hakem seçimi, tahkimle ilgili usul ilkeleri ve tahkim yargılaması incelenmiştir. Son olarak tahkim süresi, tahkim yargılamasının sona ermesi, hakem kararı ve hakem kararlarına karşı kanun yolları hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Arbitration According to the Code of Civil Procedure”called in this study. First of all, it was analized description of arbitration, its legal attributes, its types, its positive and negative aspects, the diversity of the differences of arbitration from alternative dispute resolution methods. Secondly it was analyzed arbitration agreement, arbitrator agreement and arbitrator-expertise institution. In the next parts of study, it was handled arbitrator selection, arbitrator trial and procedures and principles possessed arbitrator trial. Finally it was examined the end of arbitrator trial arbitral decision and the legal ways against the arbitral decision.