İlk birikim kavramı çerçevesinde müşterekler
The commons in frame of primitive accumulation
  1. Tez No: 490781
  2. Yazar: BURAK REİS SAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER KAYMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
İlk birikim kavramı, Marx tarafından sermayenin ilk ortaya çıkışının tarihsel koşullarını ve geçim araçlarından koparılan kitlelerin proleterleşme süreçlerini açıklamak için kullanıldı. İlk birikim süreçleri, insanları üretim araçlarından, yaşamsal ihtiyaçlarını karşılama araçlarından koparan süreçlerdir. Bunun yanında insanı doğadan ve doğayı insandan kopardığı gibi toplumun sahip olduğu ve daha sonradan müşterekleştirdiği her oluşumu da ortadan kaldıran süreçlerdir aynı zamanda. Bu çalışmada yer alan temel tez, ilk birikim kavramın meta, para ve sermaye olmayan her şeyin sermayeye dönüştürülmesi süreçlerinin günümüz olaylarını açıklayıcı bir kavramsal çerçeve olarak kullanılabileceğidir. Marx'ın feodalizmden kapitalizme geçişte İngiltere örneği üzerinden Adam Smith'den alarak yeniden tanımladığı“ilk birikim”kavramının bugün hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde yaşanan olayları açıklamaya devam ettiği görülmektedir. İlk birikim veya Harvey'in tanımıyla“mülksüzleştirme yoluyla birikim”, yasalar ve her türlü zorlayıcı yöntemler aracılığıyla ortak, kolektif ve devlet mülkiyetinde bulunan müştereklerin özel mülkiyet rejimi içerisine sokulması ve devri, servet biriktirme aracı ve kapitalist birikimin yanında ve/veya yetersiz olduğu durumlarda bir birikim modeli olarak kullanılmaktadır. Müştereklerin bu kapsamda sermayenin birer parçası haline getirilmesi çabaları, bugün de yaşadığımız birçok olayın –mera kanunu ile yapılaşmaya açılan meralar, kıyı kanununa aykırı olarak kıyıların yağmalanması, nehirlerde yapılan küçük çaplı HES'ler– aslında tarihselliğe hapsedilemeyecek, kapitalizme geçiş tartışmalarını aşan tarihin bir anında var olup biten bir süreç olarak değerlendirilmesinin ötesinde bir derinliğe sahip olduğu anlaşılmaktadır. Bu çalışmada bütün bu politikalar çerçevesinde ilk birikim süreçlerinin günümüzde de sürdüğüne dair bir tartışma yürütülmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primitive accumulation was used by Marx to expound the initial historical circumstances during the rise of the capital and the proletarianisation of the mass detached from means of sustentation. The primitive accumulation processes are to detach people from means of production as well as instruments to meet the vital needs. While these processes not only rupture people from nature and nature from people, eliminates every formation that the people possesses and turns into the commons. The purpose is to point out that the primitive accumulation can be used as a conceptual framework to appraise and evaluate the timely events and politics which as Marx manifests, the process of capitalisation of every non-capital, goods and money. The primitive accumulation is Marx' redefinition of Adam Smith' discourse on the transaction from feudalism to capitalism in England and and primitive accumulation can be used to explain the recent happenings in developed and developing countries Naming whether primitive accumulation or“accumulation by dispossession”as Harvey cites, the commons and state owned mutuals positioned and assigned inside private property ownership regime by means of laws and repressive measures, is an accumulation model aside wealth and capital accumulation or where wealth and capital accumulation inadequate. The efforts to render the commons into components of the capital still embodies as the recent changes in Meadow, Pasture and Feed Plants' Law to initiate settlement and structuring on meadows, direption on coasts agains Coastal Laws, small scaled hydro electrical power plants on rivers. All will be not only noted on a historical evaluation or a discussion on capitalism, but a deeper meaning is evident. In this study, it's aimed to develop an argument on primitive accumulation processes still perpetuating in regard of the recent and contemporary politics.