Türkiye ve Pakistan arasındaki kamu diplomasisi pratiklerinin mahiyeti ve eğilimlerinin bir analizi
An analysis of nature and trends of public diplomacy practice between Turkey and Pakistan
- Tez No: 490780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAĞMURLU DARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, Pakistan ve Türkiye arasındaki kamu diplomasisi etkinliklerine odaklanmaktadır. Dünyadaki teknolojik değişimlerle birlikte, diplomasinin mahiyeti de değişmiştir. Önceleri yalnız hükümetler arasında kurulan ilişki biçimleri, günümüzde hükümet ile toplum ve toplumlar arası ilişkilere doğru evrilmiştir. Pakistan ve Türkiye Pakistan'ın kuruluşundan itibaren iyi ilişkiler geliştirmiş ve iki ülke halkı arasında eşi benzeri görülmemiş bir dostluk tesis edilmiştir. İki ülkenin kamu diplomasisini yürütenlerle gerçekleştirilen görüşmelere ve bu ülkelerin dışişleri bakanlarının gerçekleştirdiği etkinliklerin analizine dayanan bu çalışma, Pakistan ve Türkiye arasındaki kamu diplomasisinin mahiyetini ve 2012-2016 yılları arasında geçen eğilimleri açıklamayı amaçlamaktadır. Yine bu çalışma, her iki ülkenin de bu alanda çabaları olmasına rağmen, bu çabaların yeterli olmadığını iddia etmektedir. Söz konusu zaman diliminde etkinliklerde bir nebze artış gözlenmiştir. İlgili kurumların yetersizliği ve finansal sınırlar kamu diplomasinin amaçlarının gerçekleşmesi önündeki esas engellerdir. Ana akım medya ve sosyal medyanın gücünden yararlanarak kültür sanat ve öğrenci değişim programları gibi etkinlikler düzenlemek iki halkı birbirine daha da fazla yaklaştırabilir.
Özet (Çeviri)
This research studies the public diplomacy activities of Pakistan and Turkey directed towards each other. With the technological change in the world, the nature of diplomacy has also been changed. From the earlier government to government relations, the focus is now on government to public and public to public relations. Pakistan and Turkey have been enjoying good friendly relations from the very foundation of Pakistan and the love between the people of the two countries is unrivalled. This study, through interviewing the practitioners of public diplomacy from both the countries and doing a content analysis of the activities done by the foreign ministries of these countries in this regard, aims at understanding the nature of public diplomacy between Pakistan and Turkey and trends followed during the time period 2012-2016. The study found out that although the two countries were doing some work in this field but that was not enough. The activities increased slightly during the selected time period. Lack of proper bodies and financial limitations were the main hindrances in achieving the objectives of public diplomacy. Through using the power of traditional and social media, increasing artists and student exchanges and holding more cultural events the two publics could be made even closer to each other.