Kimlik oluşumunda derneklerin rolü: Kerküklü Türkmenler örneği
The role of associations in the formation of identity: Turkmens in Kirkuk, as an example
- Tez No: 490786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışma 2014 – 2017 yılları arasında Irak Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nde Fatih ilçesi İstanbul ilinde gerçekleştirilmiştir. Derneğe gelen rastgele kişilerle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Katılımlı gözlem ve derinlemesine görüşme tekniği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin yorumlanmasında düşünümsel bir paradigma benimsenmiştir. Bazı görüşmelerde ses kayıt cihazı kullanılmıştır. Bu çalışma Irak'tan göç eden Türkmenlerin etno-kültürel kimliğini, derneğin kimliğin inşasında oynadığı rolü ve göç sürecini konu edinmiştir. Çalışmada İstanbul'a dış (zorunlu) göçle gelmiş Iraklı Türkmenlerin kentle entegrasyon süreci değerlendirilmiştir. Etnik topluluklar arasındaki gerilimlerin ve savaşın göç sürecine etkileri incelenmiş, göçmen ilişkiler ağının göçe olan etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in the province of Fatih in Istanbul between the years of 2014 - 2017 in the association of Iraqi Turks Culture and Solidarity. Face-to-face interviews were conducted with random persons coming to the association. Participatory observation and in-depth interview techniques were applied. A reflexive paradigm has been adopted in interpreting the data obtained in the research. Sound recorders were used in some interwievs. This study has focused on the ethno-cultural identity of the Turkmen who migrated from Iraq, the role of an association in the formation of identity, and the migration process. In the study, the process of city integration of Iraqi Turkmens who came to Istanbul with external (forced) immigration was evaluated. The tensions between ethnic communities and the effects of the war on the immigration process have been examined and the influence of the immigrant network has been explained.