Dini kimliğin oluşmasında yetişkin tutumlarının rolü: Çocuklukta yaşanmış hatıra örnekleriyle
The role of mature behaviors during the religious identity formation: With the examples of childhood memories
- Tez No: 303045
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
`Dînî Kimliğin Oluşmasında Yetişkin Tutumlarının Rolü (Çocuklukta Yaşanmış Hatıra Örnekleriyle)' başlığını taşıyan bu çalışma `Giriş' ve `Sonuç' bölümleri dışında iki ana bölümden oluşmaktadır.Giriş Bölümünde, araştırmanın konusu ve problemi, amaç ve önemi, hipotezleri, sınırlılıkları, yöntemi, evren ve örneklemi, verilerin toplanması ve çözümlenmesine ilişkin bilgiler verilmiştir.Birinci Bölümde, dînî kimlik ve dînî kimliği etkileyen unsurlar incelenmiştir.İkinci Bölümde, araştırmada ankete katılan deneklerle ilgili kişisel bilgiler, deneklerin çocukluk dönemlerindeki dînî kimliklerinin oluşumunu etkileyen unsurları, ailelerinin ve çevrelerinin dînî hayat durumları, ailelerinin dînî sorumluluklara yönlendirme hususundaki davranışları ve bunlara ilişkin deneklerin çocukluk hatıraları ile ilgili elde edilen bulgular ele alınıp yorumlanmıştır.Sonuç bölümünde ise araştırma sonucunda elde edilen veriler ve neticeler değerlendirilmiş, tespit edilen sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study entitled `The Role Of Mature Behaviors During The Religious Identity Formation (With The Examples Of Childhood Memories)? consists of two main chapters except `Introduction? and `Conclusion? chapters.In the introduction chapter, the subject and the problem, purpose and importance, hypothesis, restraints, method, population and sample of the research and the data collection and solutions have been expressed.In the first chapter, religious identity and the factors affecting the religious identity have been investigated.In the second chapter, personal information about the surveyees, the factors affecting the formation of their religious identities during their childhood, the religious situation of their families and environment, the behaviors of their families in the orientation of religious responsibilities and the childhood memories of the surveyees about these have all been taken into account and commented.In the conclusion chapter, the data obtained from the research results have been evaluated and solution proposals have been presented to the determined problems.