İnönü Üniversitesi ile Fırat Üniversitesi öğrencilerinin gençlik ve spor sorunlarının tesbiti
Determination of sporting and youth problems of under graduates of İnönü and Fırat Universities
- Tez No: 49079
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NALAN ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
51 ÖZET İnönü Üniversitesi ve Fırat Üniversitesinde yapılan bu araştırma, her iki üniversite deki öğrencilerin gençlik ve spor problemlerini tespit edip, ortaya koymaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda tarafımdan tespit edilen gelir dağılımı, eğitim, ulaşım, sağlık ve sporla ilgili problemler, her iki üniversitede manidar bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Bu problemlerin ortaya çıkış sebepleri anne babanın gelir ve eğitim düzeyi, her iki üniversitenin gelişmişlik düzeyi, üniversitelerin kampüsleri içindeki spor alanlarının durumu ve öğrencilerin bu tesislerde yararlanması gibi bağımsız değişkinlere ne derecede bağlı olduğu da ortaya çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
52 ABSTRACT The aim of this research is try to observe student's sportive and youth problems at the university of inönü and Fırat. According to the results that this research revealed suggest that the difference between inönü University and Fırat University, for the allocation of income, education level, transportation, health and sportive problems are quite significant It is found that the cause of problems outlined above can be also related to parents' income level, the development level that universities have and the area allocated for sportive activities.