Kırkpınar'da güreşen yağlı güreşçilerin fiziksel ve fizyolojik parametrelerinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measurement and evaluation of physical and physiological characteristic of oil wrestlers in Kırkpınar
  1. Tez No: 49078
  2. Yazar: ALİ BULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK YAMANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
56 ÖZET Bu çalışmanın amacı 1995 yılında Kırkpınarda dereceye giren 30 yağlı güreşçinin fiziksel ve fizyolojik karakterlerini belirlemek ve yapılan araştırmalarla karşılaştırmak. Araştırma için; yaş, boy, ağırlık, vücut yağ yüzdesi % (oranı) istirahat kalp atım sayımı, kan basıncı, sistolik, diastolik stethoskope ve tansiyon aleti, pençe kuvveti, bel kuvveti, tansiometre, anaerobik güç (dikey sıçrama) testi esneklik oturma ve uzanma testi ile ilgili fiziksel ve fizyolojik parametreleri belirlendi. Yağlı güreşçilerin, yaş, boy, ağırlık, vücut yağ oranı normal sınırda olduğu görülmektedir. Anaerobik güç, pençe ve sırt kuvveti değerleri, literatür değerleri ile paralel olarak hemen hemen aynı değerdedirler. Bu sonuçlar yağlık güreşçilerin minder ve karakucak güreşçileri ile aynı çalışma değerlerine sahip olduğu gerçeğini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY The purpose of this study is to bring out the physical and the physiological characteristics of 30 oil wratlers who got degree in Kirkpmar in 1995 and also to compare them by the inverstigations made. In this study, the age, the height, the weight, the rate of body fat, the flexibility, the counting of heart resting beating, the blood pressure, the diastolic, the systolic, the waist and grip strength, the vertical jump, the sit and reach of the wrestlers have been measured. According to the inverstigation; the rate of body fat, the weights, the lengths and the oges of the wrestlers have been seen at normal limit, and the values of the anaerobic, die grip and the back strength are the same as trie literature values. These results have brought out the truth that the oil wrestlers have the some exercise valums as the ring wrestlers.