Elit cimnastik sporcularının fizyolojik parametrelerinin kuvvet parametreleri ile mukayesesi
- Tez No: 49080
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FARUK YAMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
144 ÖZET Bu çalışmada; minikler (X = 11,75±0.79 yaş), yıldızlar (X = 15.06±1 yaş) ve büyükler (X = 18.89±3.59 yaş) kategorilerinde yer alan toplam 45 artistik erkek cimnastikçinin motorik, fizyolojik ve morfolojik öz“”'eri belirlenerek bu özelliklerin performansa etkisi araştırıldı. Antropometrik, fizyolojik ve motor parametreleri kapsayan toplam 70 değişken test edildi, ölçüldü, ve hesaplandı. Sonuçlar başarı ile antropometrik özelliklerle motorik özellikler arasında ilişkinin olduğunu göstermiştir. Elit cimnaştikçilerin durarak uzun atlama, ağırlık, boy, yaş, sürat ve pençe kuvveti testleri arasında anlamlı ilişkiler buluı, J u.
Özet (Çeviri)
145 SUMMARY In this study;.the mot< ardiopulmoner and morphological features of total 45 artistic boys gymnasts taking place in the categories of the children (X =11.75±0.79 age), the juniours (X = 15.06±1 age) and the seniors (X = 18.89±3.39 age) were determined and the effects of there features to performance were researched. 70 variables including anthropometric characteristics, cardiopulmoner parameters and motoric tests parameters were measured, tested and calculated. There were significant relationships between morphological and motor wariables at the level 0.05 and 0.01. Meaningful relationships were found in elit gymnasts between long jump while standing still, weight, height, age, speed and hand strenght. (pO.01).