Van/Çavuştepe kalesi Urartu dönemi taş kaplar, öğütme taşları ve bileme taşları
Van/Çavuştepe castle Urartian period stone pot, grinding stone and whetstone
  1. Tez No: 490798
  2. Yazar: RIDVAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAFET ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çavuştepe Kalesi, Van ili Gürpınar ilçesinin Çavuştepe köyünde yer almaktadır. Kale, Urartu Kralı II. Sarduri (M.Ö. 764 -734) tarafından Gürpınar ovasına uzanan Bol Dağları'nın batı ucunda kurulmuştur. Kalede ilk kazılar 1961-1986 yıllarında yapılmıştır. Uzun bir aradan sonra 2014 yılında kazılar tekrar başlamıştır. 2014 ve 2016 yılları arasında yapılan kazılarda taş kaplar öğütme taşları ve bileme taşları olarak 48 adet eser ortaya çıkarılmıştır. Eserler form ve kullanım amaçlarına yönelik tipolojik değerlendirme yapılarak ele alınmıştır. Çalışmamızda ele aldığımız eserler ilk çağlarda günlük hayatta en çok kullanılan aletlerdir. Taş kaplar genel olarak ürünleri saklamak ve taşımak için kullanır. Öğütme taşları başta tahılları öğütmek için kullanıldığı bilinmekle beraber ilaç ve boya yapımı için kullanıldığını bilmekteyiz. Bileme taşları tarımda, mutfakta ve savaşta kullanılan kesici aletlerin keskinleştirilmesinde kullanılmaktadır. Burada bileme taşları form olarak Dikdörtgen Prizma, Dikdörtgen Yassı ve Silindirik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Çavuştepe Castle is located in Çavuştepe village of Gürpınar district at Van province. It was founded by Sarduri II the King of Urartu (764-734 BC) at the western end of the Bol Mountains extending to the Gürpınar plain. The first excavations at the castle were made in 1961-1986. After a long time, the excavations started again in 2014. Between 2014 and 2016, 48 pieces of stone pots were found like grinding stones and whetstones. The works have been handled by making a typological evaluation for the form and usage purposes. The work we studied in our work are the most used tools in daily life in the early ages. Stone pot generally used for store and transport products. Grinding stones were mainly used for grinding cereals. We also know that it was used for medicine and paint. Whetstones are used to for art of cutting tools in agriculture, kitchen and war. Here, the whetstones are evaluated by me as Rectangular Prism, Rectangular Flat and Cylindrical.