Ian Mcewan'ın Solar ve Rachel Carson'ın Sessiz Bahar romanlarının ekoeleştirel bir bakış açısıyla incelenmesi
An investigation of Ian Mcewan's Solar and Rachel Carson's Silent Spring from an ecocritical view
  1. Tez No: 490797
  2. Yazar: BURCU TÜTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı Amerikan edebiyatından Rachel Carson'ın Sessiz Bahar (1962) ve İngiliz edebiyatından Ian McEwan'ın Solar (2010) adlı eserlerin ekoeleştirel bir bakış açısıyla karşılaştırmalı bir yöntemin kullanılarak incelenmesidir. Çalışmamıza konu olan yazarlar, günümüzde çevresel tahribatların ve doğaya verilen zararların boyutlarını ortaya koymada etkili bir yol olarak ortaya çıkan ekoeleştirinin olanaklarını kullanmışlardır. Bu nedenle çalışmamızın birinci bölümünde ekoeleştiri kuramının tanımı, tarihsel içeriği ve ekoeleştirel yaklaşımlar üzerinde durularak kurama ilişkin kavramsal bir alt yapı oluşturulmuştur. Diğer bölümlerde ise ekoeleştirinin yöntem, teknik ve bakış açısına göre incelenen romanlardan elde edilen veriler tasnif edilmiştir. Buna göre Sessiz Bahar ve Solar edebi metinlerde çevreye insan faktörüyle gelen tahribatın yanı sıra çevre sorunlarına bağlı insanın ödediği bedellere de dikkat çekilmesi gerektiği düşüncesinden yola çıkmaktadır. Çevresel nedenlere bağlı sağlık sorunlarının gittikçe ciddileştiği günümüzde Rachel Carson ve Ian McEwan'ın yaptığı uyarılar gelecek kuşaklar için oldukça önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışmamızın asıl önemi, çevreye karşı oldukça duyarlı olan bu iki yazarın hangi çevresel sorunlara değindiklerini ve bu sorunlara karşı ne gibi çözüm önerileri geliştirdiklerini tespit etmektir. Ayrıca ortaya koyacağımız bu çalışma; çevre, çevresel sorunlar ve ekoeleştiri ile ilgili yapılan diğer çalışmaları destekleyeceği gibi bu alanda çalışacak araştırmacılar için önemli bir kaynak niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the works of American literature from Rachel Carson's Silent Spring (1962) and English literature Ian McEwan's Solar (2010) using a comparative method from an ecocritical view. The authors of my work have used the possibilities of ecocriticism, which now appears to be an effective way of revealing environmental damages and the extent of damage to nature. For this reason, in the first part of our study, a conceptual substructure was established regarding the definition of eco-theory, historical content and ecocritical approaches. In the other parts, the data obtained from the novels examined according to the method, technique and point of view of the eco-theory are classified. According to this, in the Silent Spring and Solar literary texts, besides the damage caused by the human factor to the environment, it also comes to mind that it is necessary to draw attention to the price paid by the people due to environmental problems. Health problems due to environmental reasons are becoming increasingly serious, and the warnings of Rachel Carson and Ian McEwan having great importance for future generations. The main advantage of our work in this context is to identify the environmental issues that these two writers are very sensitive to the environment and to determine the solutions they have developed against these problems. On the other side this study will also support the environmental issues and other works on eco-efficiency, it will be an important resource for researchers of this area.