Mardin müzesi'ndeki Eyyûbî Dönemi sikkeleri
The coins of Ayyūbids Period in Mardin museum
- Tez No: 490802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Çok yönlü değerleri bulunan sikkelerin incelenmesi ve sikkelerin verebilecekleri bilgilerin ortaya konması, elbette sanat tarihi ve birçok bilim dalı açısından oldukça önemli bir konudur. Bu bilinçle İslami dönem sikkeleri içerisinde oldukça karakteristik özelliğe sahip olan Mardin Müzesi'ndeki Eyyûbî dönemi sikkeleri içerisinden birbirinin tekrarı olmayan 100 adet sikke örneği inceleme kapsamına alınmıştır. Araştırma konusunun amacı; Mardin müzesi'nde yer alan Eyyûbî sikkelerini, darp yaptıran hükümdar, darp tarihi, darp yeri, malzeme, ölçüler ve bezeme ögeleri bakımından incelenmesi ve değerlendirilmesinin yapılması olarak belirlenmiştir. Bu verilerle, Sanat Tarihi'nin yardımcı alanı olan nümizmatik bilimine ve bunun yanı sıra, birçok bilim dalına da katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Bu tez çalışması hazırlanırken gerçekleştirilen metodun ilk aşamasını kaynak taraması oluşturmuştur. Çalışmaya kaynak oluşturabilecek tez, kitap ve makaleler, taranarak temin edilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında Mardin Müzesi'ndeki sikke envanter defterleri taranmış '' Eyyûbî'' adı altında kayda alınan sikkeler incelenmiş ve çalışma için ön hazırlık yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü aşaması katalog kısmından oluşmaktadır. Bu aşamada kronolojik bir sıraya göre düzenlenen sikkelerin darp tarihi, darp yeri, ölçüleri vb bilgileri verilmiş ve tanımları yapılmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise darphaneler, darp tekniği, malzeme, ölçü birimleri ve sikkeler üzerinde yer alan düzenlemeler başlıkları altında genel bir değerlendirmeye gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is surely very important issue that, examining to have versatile coins and finding out informations what these coins can give for history of art and many scientists With this consciousness,100 examples of coins that are not each others repetitionfrom period of eyyüübi in Mardin museum that have pretty chorocteristic features in ıslamic period s coins, too part in the review The aim of this seorch ıssue that specfied as examining and evalvating the coins of eyyübi savareing is made coins note press, history o coins note press, where of note press, provisions, dimensions and similar items. with these datos, it is thought to contribute to numismatic science that is auxilary area of history of art and also many sciences,too When this thessis study wos preperating, source sean formed the first stoge of executing method,thessis,a book ad article which can be sources where searched for this study during the secand stoge of the study, coin inventory books were scanned(searched) in mardin museum, examined coins that are recorded in name on eyyübi and it is made preliminary for the study, the third stoge of the study consists of the catalog section.in this stoge,it is made that defination and give informations of coins rote press history,note press where a dimensions ect. That are ordered choronological line in the final stoge of the study, it is went to general evaluate the mints, assoult technigue provisions units of measure and coins that have an organizes under their titles.