Bayburt ili Bayraktar köyündeki Baksı Müzesi
Baksi Museum in Bayraktar village
- Tez No: 490801
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN AYTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzecilik, Sanat Tarihi, Museology, Art History
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 200
Özet
Toplumsal bir iletişim aracı olarak da tanımlanan müzeler, bir ülkenin kültürel mirası yönündeki zenginliğini ve değerlerini oluşturması açısından da önemli katkılarda bulunmaktadırlar. Müzecilik, uygarlığın gelişimini simgeleyen, bilimden sanata çeşitli dallarda da etkinlikler göstermektedir. Kültürel miras, insanların yeryüzünde bulundukları ülkenin, kentin ya da yörenin uygarlık birikimleriyle de bütünleşmesini ve yöresel kimliklerinin özgün bir şekilde verilmesini sağlamaktadırlar. Tarihsel ve sanatsal birikimlerin, doğal çevre güzellikleriyle de bütünleşmesi, insanoğluna inanılmaz bir yaşam ortamı hazırlayan en büyük zenginlikler haline dönüşürler. İşte bu noktada tarihsel ve sanatsal çevre değerleri, turizmin temel kaynağını oluşturmanın yanında aynı zamanda turizmin varoluş nedenidir de diyebiliriz. Baksı Müzesi, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın doğduğu topraklarda, Bayburt'un Baksı Köyü'nde kurulmuştur. Baksı Müzesi; modern sanatla, geleneksel sanatı bir arada barındıran ve geçmişle gelecek arasında sıkı bir bağ özelliği taşımaktadır. Anadolu coğrafyasına ait geleneksel eserler bulunmaktadır. Modern eserler içerisinde, geleneksel eserlerden etkilenip, modern tekniklerle tekrar yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. Müze, içerisinde bulunan eserler dışında, mimari şekliyle de etkili olmuştur. Baksı Müzesi'nin ana binasının modern mimari örneğinin yanı sıra, diğer mekânları da geleneklerden ve doğadan etkilenmiştir. Müzenin açılması ve faaliyetlerinin yürütülmesine katkı sağlayan Baksı Müzesi Vakfı'na sahiptir.
Özet (Çeviri)
Also known as a social communication tool, is to create the richness and values guided by cultural heritage along with significant contributions. Museology, symbolizing the development of civilization, to display events from various branches of science and art. Cultural heritage, the people left on earth, the city, the city, or the civilization and their local identities in a unique way must be given. Historical and artistic accumulation, natural environment integration with its beauty, prepares an incredible living environment for human beings they become the most enrichable. At this point, the historical and artistic environment value, at the same time to create the main source of tourism we can say that it is the cause of existence. Baksı Museum, Prof. Dr. Hüsamettin In the land where Koçan was born, It was established in Bayburt's Baksı Village. Baksı Museum; modern art, traditional a combination of art and a strict feature of your future from the past bears. There are traditional artifacts belonging to the Anatolian geography. Modern Includes artifacts, inspired by traditional artifacts, rewritten with modern techniques They work. The museum, apart from the rest of the artifacts, also influenced. Besides the modern architectural example of the main building of the Baksý Museum and other places are also influenced by tradition and nature. Opening of the museum Vote Baksi Museum Foundation and contribute to its execution.