Mardin Müzesi'ndeki İslami Dönem sikkelerinden örnekler
Islamic-Period coin samples in Mardin Museum
  1. Tez No: 280987
  2. Yazar: NECLA AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜSSELAM ULUÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 590
Özet
Sikke, hemen her dönemde hükümdarların, iktidarların ve devletlerin maddi ve kültürel sembolü durumundadır. Üzerlerinde taşıdıkları yazılar, motifler ve figürler basıldıkları dönemin üslubunu, inanış biçim ve şekillerini yansıtmaktadır. Bu küçük metal parçalar, Tarih, Sanat, Dinler Tarihi, Filoloji ile Sanat Tarihi bilim dallarına önemli katkılar sağlaması bakımdan ve kesin bilgiler sunması açısından belge niteliği taşımaktadırlar.?Mardin Müzesi'ndeki İslami Dönem Sikkelerinden Örnekler? başlıklı bu çalışma, beş ana bölümden meydana gelmektedir.1.Bölümde konunun tanımı, önemi, sınırları, konu ile ilgili yayınlar, metot ve düzen ile Mardin müzesi hakkında genel bilgi başlıklarında bilgiler verilmiştir.2. Bölümde sikke tanımı, sikke tarihçesi, basım teknikleri ve incelenen dönemlerin kısa tarihçeleri verilmiştir.3. Bölüm katalog kısmından oluşmaktadır. Kronolojik bir sıraya göre düzenlenen sikkelerin her birinin detaylı incelemesi ve dönem değerlendirmesi yapılmıştır.4. Bölümde incelenen örnekler malzeme, darphaneler, süsleme ve yazı başlıklarında genel olarak değerlendirilerek, analoji yapılmıştır.5. Bölümde İslami dönem sikkelerinin özellikleri vurgulanarak, elde edilen bulgular ortaya konulmuştur.Sonuç olarak, müze katoloğu olmaktan ziyade, sikkelerin ayrıntılı incelenip, yazıların okunarak, süsleme ve kompozisyonların tasnif edilmesi kapsamında, bilimsel değerlendirmelerini ortaya koymayı amaç edinilen bu çalışmayla, Mardin müzesinde bulunan İslami döneme ait sikkeler ayrıntılı bir biçimde yazı, form, süsleme, kompozisyon ve ikonografik anlamlarıyla ortaya konulmuştur.İslami dönem sikkeleri kapsamında incelediğimiz Mardin Müzesi sikkeleri farklı dönemlere göre sikke çeşitlemesi bakımından özel bir koleksiyon olarak önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Coin has been a financial and cultural symbol of rulers, governments and states in almost all the time. The writings, motifs and figures on the coins reflect the style, form of belief and shapes of the period they were issued. These billets act as documents in terms of presenting certain information and making a major contribution to such scientific fields as History, Art, History of Religions, Philology and Art History.This study entitled ?Islamic-period Coin Samples in Mardin Museum? consists of five main parts.In the first part, introduction, significance, limitations of the subject, publications related to the subject, with method and order were given in general information titles about Mardin museum.In the second part, coin introduction, coin history, issue techniques and brief histories of the period analysed were touched upon.The third part includes catalogues. Detail analysis of each coins collocated according to a chronological order and period evaluation were performed.Analogy was made evaluating material, royal mints, tiles and writing headings in samples researched in the fourth part.In the fifth part, obtained findings were revealed by ascertaining Islamic-period coin features.Rather than being museum catalogue, ultimately, with this study aiming to present scientific evaluations, within the scope of regimentation of tiles and compositions, reading writings, and analysing coins in detail; Islamic-period coins in Mardin museum were propounded with their writings, form, tile, composition and iconographic meanings elaborately.Coin in Mardin Museum that we researched in terms of Islamic-period, have a great significance as a special collection in terms of coin diversification of different periods.