Klasik Türk şiirinde valilere sunulan kasideler
The qasidas presented for governors in the clasical Turkish poetry
- Tez No: 490806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Yaptığımız çalışmanın giriş kısmında kaside nazım şekli tanıtılmış, özellikleri anlatılmış ve Klasik Türk Şiiri'nde kasidenin yüzyıllara göre tarihsel süreçte şairler tarafından nasıl kullanıldığına değinilmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Klasik Türk Şiiri'nde şair-hâmî ilişkisi hakkında bilgi verilmiş ve Osmanlı Devleti'nde valiliğin nasıl olduğu açıklanmıştır. Valilik kurumunun geçirmiş olduğu değişim ve dönüşümler anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, taşrada görev yapmış olan valilere kaside sunan şairler tanıtılmıştır. XVI. yüzyıldan XIX. yüzyıla kadar hangi yüzyılda kaç şairin, kaç valiye ne kadar kaside yazmış olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde kendisine kaside sunulan valiler hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde valilere sunulan kasidelerin şekil özellikleri incelenmiş, kasidelerin redif ve kafiyeleri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu bölümde anlatılan bir diğer husus bu kasidelerin vezinleridir. Burada şairlerin hangi vezni kaç defa kullanıldıkları hakkında bilgi verilmiş ve tablo şeklinde gösterilmiştir. Ayrıca bu bölümde kasidelerde belirlenen türler de anlatılmıştır. Beşinci bölümde valilere sunulan kasidelerden hareketle, şiirlere yansıyan vali tipinin genel olarak nasıl bir devlet adamı olduğu ortaya konmuştur. Bu bölümde valilerin taşrada nasıl bir yönetici oldukları, valilik yapmış oldukları dönemde vilayetlerde nasıl bir huzur ortamı oluştuğu, halkın beğenisini almaları, şairlerin taşradaki valileri hangi efsanevi ve mitolojik kahramanlara benzettikleri vb. özellikler kasidelerden örnek beyitler verilerek anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
What is qasıdas verse form described in the introduction part of the work we do and ıt has been mentioned the qasides in the historical process according to the century how it is used by poets in the Clasical Turkish poetry. This study consists of five parts. In the first part we have been informed about poet-patron relationship in the Clasical Turkish Poetry and explanied about the governors in historical process of the Ottoman State. It has been disclosed the changes and transformations of governorship. İn the second part of the study, the lives of the poets providing qasidas to governors served in the down state have been told. It has also been given by order how many poets wrote how many qasidas to how many governors in what century up to from XVI. century to XIX. century. Information provided about the governors who were presented with the qasidas. The second part of the study is once again based on the century in this part as in the second part of the study. İn the fourth part it is described what redif and rhymes of qasidas which offered to governors and those redif and rhymes expressed how many times it has been used in qasidas. Another matter described in this section is meters of qasidas offer to governors and meters in qasidas used how many times in which. Also in this section genres are described determine the qasidas offer to governors. What kind of statesman from governors in general is revealed with movement of the qasidas offered to the governors in the fifth part. In this section, how the governors governed in the provinces, how they saw the poets, how peaceful atmosphere they had in the provinces during the period when they had governorships, what people should like, what the legendary and mythological heroes liked, properties described by giving sample couplets from the qasidas.