Çocuk suçluluğu üzerine sosyolojik bir araştırma: Van kent merkezi örneği
A socioological research on child projects: Van city center sample
  1. Tez No: 490829
  2. Yazar: ŞİLAN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUVAT PARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çocuk suçluluğu dünyada ve Türkiye'de önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Çocuk suçluluğuna sebep olan birçok faktör bulunmaktadır. Çocuğun suça sürüklenmesinde sahip olduğu kişisel özelliklerin yanında içinde bulunduğu sosyo-ekonomik ve kültürel çevre görece daha baskın bir desen oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Van kent merkezinde suça bulaşan çocukların suç eylemlerini sosyolojik açıdan irdelemektir. Çocuk suçluluğunu aile, okul, arkadaş grubu, göç ve bunların da dahil olduğu sosyo-ekonomik arka plan üzerinde anlamaya çalışmaktır. Van merkezinde suça sürüklenen 18 yaş altı çocuklarla, yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak da derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Bulgular ailenin, sosyo-ekonomik özelliklerinin çocuğun suça sürüklenmesinde dolaylı olarak etkisinin olduğunu ortaya koymaktadır. Aile sosyo-ekonomik düzeylerinin düşük olması, erken yaşta sağlıksız ve güvensiz işlerde çalışma, kent ortamının heterojenliği, akran grubu baskısı gibi durumlar çocuğu kriminolojik eylemlere yaklaştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Juvenile delinquency continues to be an important problem in the world as well as in Turkey. There are many factors that contribute to juvenile delinquency. Besides personal characteristics, socio-economic and cultural environment is relatively a more dominant factor that contributes to juvenile delinquency. The purpose of this study is to examine the criminal activities of children involving in crime in Van city centre from a sociological point of view. It also aims at understanding juvenile delinquency with the family, school, friends, migration, and socio-economic in the background. In-depth interviews were conducted using a semi-structured interview form with children under the age of 18, pushed to crime at the Van centre. Findings suggest that family socio-economic characteristics indirectly contribute to juvenile delinquency. Factors such as low family socio-economic levels, early age unhealthy and insecure labour, heterogeneity of urban life, peer group pressure make children more vulnerable to criminal actions.